Według doniesień, mieszkanka Czerska zgłosiła policji, że na jej posesję spadł tajemniczy obiekt. Funkcjonariusze zabezpieczyli teren i powiadomili POLSA oraz Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Świadkowie twierdzą, że obiekt wpadł do zbiornika wodnego, co może utrudnić jego odnalezienie.

Eksperci podejrzewają, że obiekt może być elementem rakiety Falcon 9, która weszła w atmosferę nad Polską w nocy z wtorku na środę. Rakieta ta ważyła około 4 tony i została wystrzelona 1 lutego z bazy w Kalifornii w ramach misji Starlink Group 11-4.

„Czekamy na oględziny służb, które mają zobaczyć ten obiekt. Zdjęcia z oględzin wysyłamy do SpaceX. Jeśli firma się odniesie, będziemy mogli potwierdzić lub nie” – powiedziała rzeczniczka POLSA, Agnieszka Gapys.

POLSA potwierdziła, że człon rakiety Falcon 9 wszedł w atmosferę nad Polską w sposób niekontrolowany. Dzień wcześniej, w okolicach Poznania, również odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mogą pochodzić z tej samej rakiety.

Warto przypomnieć, że rakiety Falcon 9 są wykorzystywane przez SpaceX do wynoszenia satelitów na orbitę okołoziemską. Rakiety te są znane ze swojej wysokiej efektywności i niskich kosztów w porównaniu z innymi rakietami tego typu.

W związku z incydentem w Czersku, POLSA i PAŻP prowadzą dochodzenie, aby ustalić przyczynę niekontrolowanego wejścia członu rakiety w atmosferę nad Polską. Również SpaceX zostało powiadomione o incydencie i będzie współpracować z polskimi władzami w celu wyjaśnienia sprawy.

Dane liczbowe dotyczące rakiety Falcon 9 są imponujące. Rakieta ta ma wysokość 70 metrów i średnicę 3,6 metra. Może wynieść payload o masie do 22 800 kilogramów na orbitę okołoziemską. Rakieta ta została już wykorzystana w ponad 200 misjach, w tym w misjach na Marsa i Księżyc.

W Polsce incydenty związane z obiektami niezidentyfikowanymi są relatywnie rzadkie. Jednakże, w związku z coraz większą ilością rakiet i satelitów na orbicie okołoziemskiej, ryzyko kolizji lub niekontrolowanego wejścia obiektów w atmosferę nad Polską jest coraz większe.

W związku z tym, POLSA i PAŻP prowadzą regularne monitorowanie i analizy sytuacji w przestrzeni kosmicznej, aby zapobiec lub minimalizować skutki ewentualnych incydentów. Również SpaceX i inne firmy kosmiczne są zobowiązane do przestrzegania międzynarodowych regulacji i standardów dotyczących bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version