W Polsce, od 27 stycznia 2022 roku, możliwe jest przeprowadzenie szybkich testów antygenowych na koronawirusa w ponad 250 aptekach. Jednak, wiele z nich nie może sobie pozwolić na wykonywanie testów ze względu na rygorystyczne wymogi dotyczące miejsca, gdzie można testować. Dobrą wiadomością jest, że Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić ułatwienia dla farmaceutów, aby mogli oni organizować miejsca pobierania wymazów.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, aktualnie w Polsce funkcjonuje około 12 tys. aptek, z których większość nie posiada odpowiednich warunków do przeprowadzania testów. Wiele z nich nie ma odpowiedniego pomieszczenia, które spełnia rygorystyczne wymogi dotyczące miejsca, gdzie można testować.

W odpowiedzi na te trudności, Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że będą wprowadzone ułatwienia dla farmaceutów. „Pracujemy z Naczelną Izbą Aptekarską, aby obniżyć pewne standardy czy wymogi dotyczące miejsca, w którym przeprowadzane jest testowanie. Tutaj będziemy odpowiadali zarówno zmianą rozporządzenia, którego projekt już opracowaliśmy, ale też pewnymi wyjaśnieniami, komunikatem, który ma chociażby dopuszczać ewentualną możliwość testowania na zewnątrz, w namiotach, bo to jest temat, który dyskutowaliśmy ze środowiskiem farmaceutów”, powiedział szef resortu zdrowia.

W Polsce, testy antygenowe są bezpłatne, a wyniki dostępne są w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Następnie, pacjent otrzymuje Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym i po 10 dniach od pozytywnego wyniku testu Krajowy Certyfikat COVID.

Według danych z końca lutego 2022 roku, w Polsce przeprowadzono już ponad 15 milionów testów na COVID-19, z czego ponad 70% to testy antygenowe. Dzięki temu, Polska zajmuje jedno z pierwszych miejsc w Unii Europejskiej pod względem liczby przeprowadzonych testów na COVID-19.

Nowe ułatwienia dla farmaceutów mogą przyczynić się do zwiększenia dostępności testów na COVID-19 w aptekach. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji epidemii, kiedy szybkie diagnozy są kluczem do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Warto nadmienić, że Ministerstwo Zdrowia stale monitoruje sytuację epidemiologiczną w Polsce i przygotowuje się do ewentualnych kryzysów zdrowotnych. Dlatego, wprowadzenie ułatwień dla farmaceutów jest krokiem w stronę zwiększenia dostępności testów na COVID-19 i poprawy jakości świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Źródła:

* Ministerstwo Zdrowia, „Testy na COVID-19 w aptekach”, 27 stycznia 2022 roku
* Naczelna Izba Aptekarska, „Testy na COVID-19 w aptekach”, 2022 rok
* World Health Organization, „COVID-19 Situation Report”, 2022 rok

Statystyki:

* Liczba aptek w Polsce: około 12 tys.
* Liczba testów na COVID-19 przeprowadzonych w Polsce: ponad 15 milionów
* Procent testów antygenowych wśród wszystkich testów na COVID-19: ponad 70%
* Czas oczekiwania na wynik testu antygenowego: kilkanaście minut

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version