W Polsce rozpoczyna się nowa era w walce z rakiem szyjki macicy. Od września tego roku, w szkołach będzie można przyjąć szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). To oznacza, że uczniowie w wieku 12 i 13 lat będą mieli możliwość otrzymania refundowanej szczepionki, co powinno pomóc w walce z tym groźnym nowotworem.
Dwa preparaty do wyboru
Minister zdrowia Izabela Leszczyna potwierdziła, że plan ten jest ustalony z resortem edukacji. Uczniowie będą mieli do wyboru dwie różne szczepionki: dwuwalentną i dziewięciowalentną. Oba preparaty są refundowane dla wszystkich nastolatków.
Rozszerzenie dostępu do szczepień
Pediatra i ekspert Lux Medu, profesor Ernest Kuchar, przekonuje, że dostęp do szczepień powinien być rozszerzony także do aptek. W tej chwili szczepienia mogą być przeprowadzane tylko w aptekach dla osób pełnoletnich. Profesor Kuchar uważa, że granica wieku powinna być obniżona nawet do siedmiu lat. Według niego, szczepienia są bezpieczne i bezpieczniejsze niż podawanie wielu leków.
Współpraca z farmaceutami
Minister zdrowia Izabela Leszczyna potwierdziła, że trwają rozmowy z farmaceutami, aby szczepienia mogły się odbywać także w aptekach. To powinno pomóc w zwiększeniu dostępności szczepień dla młodzieży.
Wsparcie ekspertów
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków popiera rozszerzenie dostępu do szczepień w aptekach. Uważa, że jeżeli szczepienia przeciwko HPV mają być masowe, to dostęp powinien być dla większej grupy, w tym także dla młodszych osób. Takie rozwiązanie zostało poparte między innymi przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne.
Statystyki mówią same za siebie
Według danych z 2020 roku, rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. W 2019 roku zanotowano 2 514 przypadków nowotworu szyjki macicy, a w 2020 roku – 2 637. Statystyki pokazują, że szansa na wyleczenie raka szyjki macicy jest znacznie wyższa, jeśli jest on wykryty wcześnie. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy zwiększa szansę na wyleczenie o 70-80%.
Wpływ szczepień na zdrowie publiczne
Wprowadzenie szczepień przeciwko HPV w szkołach jest ważnym krokiem w walce z rakiem szyjki macicy. Szczepienia mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby i zmniejszeniu liczby przypadków nowotworu.
Konkluzja
Wprowadzenie szczepień przeciwko HPV w szkołach jest krokiem w dobrym kierunku. W Polsce powinno się dążyć do zwiększenia dostępności szczepień, zwłaszcza wśród młodzieży. To oznacza, że Polska powinna się starać o obniżenie granicy wieku, aby więcej osób mogło skorzystać z tej możliwości. Wreszcie, wprowadzenie szczepień przeciwko HPV w szkołach powinno pomóc w walce z rakiem szyjki macicy i zmniejszeniu liczby przypadków nowotworu.