W poniedziałek, 6 stycznia, w Krakowie odbył się 15. Orszak Trzech Króli, który zgromadził tłumy wiernych. Wcześniej, na Wawelu, metropolita abp Marek Jędraszewski wygłosił homilię, w której podkreślił, że współczesnym zagrożeniem dla życia i rozwoju dzieci jest m.in. aborcja.
W opinii abp Jędraszewskiego, dzieciom grozi niebezpieczeństwo ze strony ludzi, „którzy uważają, że mają władzę nad życiem niewinnych dzieci, zwłaszcza tych, które jeszcze nie przyszły na świat”. Metropolita podkreślił, że można zabijać dzieci, odbierając im życie, zwłaszcza przez zbrodniczą praktykę aborcji.
W tegorocznym orszaku pojawiły się postacie polskich władców – królowa Jadwiga i Jan III Sobieski, nawiązując do tysiąclecia koronacji pierwszego króla Bolesława Chrobrego. Abp Jędraszewski w homilii przypomniał przyjęciu w 966 r. chrztu przez Mieszka, co rozpoczęło budowanie cywilizacji miłości i prawdy w życiu społeczno-politycznym.
W stolicy Małopolski orszak trzech króli jest podzielony na trzy części, każda rozpoczyna się w innym miejscu. Wszystkie pochody łączą się na Rynku Głównym, gdzie metropolita Marek Jędraszewski błogosławi wiernych.
W Krakowie, w ramach obchodów święta Trzech Króli, odbył się kwesta fundacji Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, która zebrała 80 tys. zł. Dochód z tej zbiórki trafi na pomoc mieszkaniową dla osób bezdomnych.
Święto Trzech Króli jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim. W Polsce, od 2011 r., święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii i w Szwajcarii.
Według danych GUS, w Polsce co roku przybywa ok. 380 tys. dzieci, a 20% z nich rodzi się w wyniku ciąż nieplanowanych. W 2020 r. liczba aborcji w Polsce wyniosła 1,06 tys., co jest niższą wartością niż w latach poprzednich.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że wg badań Eurobarometru, 77% Polaków uważa, że aborcja powinna być dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a 14% respondenci dopuszcza aborcję w każdej sytuacji.
W Polsce funkcjonuje wiele organizacji, które pomagają kobietom w ciąży, oferując im wsparcie i pomoc w wychowaniu dzieci. Jedną z takich organizacji jest Fundacja Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, która prowadzi kwestę w ramach święta Trzech Króli, aby zebrać środki na pomoc mieszkaniową dla osób bezdomnych.
Źródła:
* GUS – Główny Urząd Statystyczny
* Eurobarometr – badania opinii publicznej w Europie
* Fundacja Dzieło Pomocy św. Ojca Pio
Więcej informacji na temat święta Trzech Króli i aborcji w Polsce można znaleźć na stronach Dziennik.pl i innych wiarygodnych źródeł.