W tym roku tylko 11,2% Polaków postanowiło zaciągnąć kredyt lub pożyczkę gotówkową w banku albo w parabanku bądź u znajomych czy rodziny, aby przygotować się do Wigilii i Bożego Narodzenia. Wynika to z badania UCE RESEARCH i Grupy Offerista, które przeprowadziło ankiety wśród ponad tysiąca Polaków. Jest to spadek w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy 12,9% ankietowanych zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Ekspertka z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku, dr Anna Semmerling, komentuje, że takie podejście świadczy o ostrożnym gospodarowaniu budżetem przez większość konsumentów i świadomości wysokich kosztów brania na siebie tego typu zobowiązań. Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę, że pożyczki i kredyty mogą przynieść więcej szkód niż pożytku.

Według ekspertki, osoby, które decydują się na pożyczkę, mogą mieć zarówno trudności finansowe, jak i dawać prezentycenowo wykraczające poza ich możliwości. Z badania wynika również, że 83% badanych nie wzięło na siebie zobowiązań z okazji świąt, co pokazuje, że większość Polaków dba o swój budżet i nie chce brać na siebie zbyt wielu zobowiązań finansowych.

Dr Ewa Gucwa-Leśny z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że od kilku lat coraz mniej Polaków bierze pod uwagę zapożyczanie się z okazji świąt. Według niej, wpływa na to zarówno odczuwany wzrost cen, jak i coraz większa świadomość wysokich kosztów takich pożyczek.

Warto zauważyć, że osoby młode (w wieku 25-34 lat oraz 18-24 lat) są bardziej skłonne do zaciągnięcia pożyczki lub kredytu na święta. Ekspert Robert Biegaj z Grupy Offerista komentuje, że młodzi ludzie często pożyczają pieniądze, bo nie widzą w tym nic niestosownego i nie czują z tego tytułu większych zagrożeń. Czasem jednak pożyczają bezmyślnie i ponad stan, co może skutkować problemami finansowymi.

Z kolei osoby uzyskujące wyższe dochody (powyżej 9000 zł, 7000-8999 zł) są również bardziej skłonne do zaciągnięcia pożyczki lub kredytu. Ekspertka z UW, dr Ewa Gucwa-Leśny, tłumaczy, że te osoby są bardziej optymistycznie nastawione do swojej sytuacji materialnej i gotowe wydać więcej na prezenty i podróże.

Warto podkreślić, że zdolność kredytowa osób o dochodach poniżej 1000 zł jest za niska, aby zaciągnąć kredyt konsumpcyjny w banku. Dotychczas, korzystały one z usług firm pożyczkowych, teoretycznie wiedząc, że oprocentowanie jest co najmniej pięciokrotnie wyższe niż w bankach.

Wreszcie, ekspertka z WSB Merito, dr Anna Semmerling, dodaje, że warto podkreślić, że faktyczna skala organizowania świąt, a przede wszystkim kupowania prezentów na kredyt będzie zdecydowanie wyższa, jeśli uwzględnić kredyty 0% oraz możliwości odroczonej płatności, czyli konsumenckiej formy kredytu kupieckiego, która w tym okresie cieszy się dużym powodzeniem.

Źródło: MondayNews

Pamiętaj, aby przed podejmowaniem jakichkolwiek decyzji finansowych dokładnie sprawdzić warunki i koszty pożyczek i kredytów, aby uniknąć problemów finansowych w przyszłości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version