W Polsce wkrótce nastąpią poważne zmiany w kodeksie karnym, które mają na celu zaostrzenie kar dla groźnych przestępców. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o planowanych zmianach, które dotyczyć będą gwałcicieli, pedofili, osób zajmujących się przestępczością zorganizowaną i recydywistów.

Według danych za 2020 rok, w Polsce odnotowano ponad 440 tys. przestępstw, z czego większość to przestępstwa popełnione przez recydywistów. W związku z tym, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zaostrzyć kary dla osób, które powtarzają przestępstwa.

Surowe kary za gwałty i pedofilię

Jednym z najważniejszych zmian jest zaostrzenie kar za gwałty i pedofilię. Według danych za 2020 rok, w Polsce odnotowano ponad 12 tys. przypadków gwałtu, z czego większość popełnionych przez recydywistów. W związku z tym, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zwiększyć wyroki za te przestępstwa.

Aktualnie, za gwałt grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Po zmianach, kara ta może sięgnąć nawet 15 lat. Dodatkowo, Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić bardziej rygorystyczne warunki wobec osób skazanych za gwałt, takie jak kara dożywotniego pozbawienia wolności w przypadku powtarzających się przestępstw.

W przypadku pedofilii, kara może sięgnąć nawet 20 lat pozbawienia wolności. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje również wprowadzić bardziej rygorystyczne warunki wobec osób skazanych za pedofilię, takie jak kara dożywotniego pozbawienia wolności w przypadku powtarzających się przestępstw.

Zaostrzenie kar dla recydywistów

Recydywiści, czyli osoby, które powtarzają przestępstwa, będą również bardziej surowo karane. Według danych za 2020 rok, w Polsce recydywiści stanowili ponad 40% skazanych osób. W związku z tym, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zaostrzyć kary dla recydywistów.

Aktualnie, za powtarzające się przestępstwa grozi kara od 2 do 5 lat pozbawienia wolności. Po zmianach, kara ta może sięgnąć nawet 10 lat. Dodatkowo, Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić bardziej rygorystyczne warunki wobec recydywistów, takie jak kara dożywotniego pozbawienia wolności w przypadku powtarzających się przestępstw.

Walka z przestępczością zorganizowaną

Przestępczość zorganizowana jest kolejnym problemem, z którym boryka się polska policja. Według danych za 2020 rok, w Polsce odnotowano ponad 10 tys. przypadków przestępstw zorganizowanych. W związku z tym, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zaostrzyć kary dla osób zajmujących się przestępczością zorganizowaną.

Aktualnie, za przestępstwa zorganizowane grozi kara od 3 do 10 lat pozbawienia wolności. Po zmianach, kara ta może sięgnąć nawet 15 lat. Dodatkowo, Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić bardziej rygorystyczne warunki wobec osób skazanych za przestępstwa zorganizowane, takie jak kara dożywotniego pozbawienia wolności w przypadku powtarzających się przestępstw.

Podsumowanie zmian

Planowane zmiany w kodeksie karnym mają na celu zaostrzenie kar dla groźnych przestępców. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zwiększyć wyroki za gwałty, pedofilię, recydywizm i przestępstwa zorganizowane. Celem tych zmian jest poprawa bezpieczeństwa obywateli Polski i zwiększenie skuteczności walki z przestępczością.

Źródła:

* Ministerstwo Sprawiedliwości
* Policja polska
* Centralne Biuro Śledcze
* Departament Statystyki Kryminalnej MSW

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version