Kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, wyjaśnił, że papież Franciszek, który przeszedł ciężkie zapalenie płuc, aktualnie potrzebuje odpoczynku i ciszy, aby powoli wrócić do zdrowia. Jak dodał, nie jest wykluczone, że papież będzie w stanie kierować Kościołem, jednak będzie to wyglądać inaczej niż dotąd.

Podczas rozmowy z dziennikarzami, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej powiedział, że papież jest dobrze połączony z całym Kościołem i ze wszystkimi wiernymi. Wyrazy miłości i modlitwy, które towarzyszyły mu przez dni choroby, są dowodem tego połączenia. Kardynał Parolin podkreślił, że codziennie otrzymuje wiadomości od wielu osób, które modlą się za Franciszka, o jego powrót do zdrowia oraz o to, by mógł odzyskać pełnię sił i wznowić aktywność.

Rekonwalescencja papieża rozpoczęła się po jego powrocie ze szpitala do Watykanu w niedzielę. Kardynał Parolin oświadczył, że Franciszek jest w Domu Świętej Marty, gdzie odpoczywa i nikogo nie spotyka. Jak dodał, nie przyjmuje nikogo na audiencjach. Ważne jest to, by znalazł czas na to, by powoli wrócić do zdrowia, i jest tylko jeden warunek: spokój i żadna aktywność, zwłaszcza publiczna.

Jeśli chodzi o uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, to ewentualny udział papieża będzie zależał od stanu jego zdrowia. Kardynał Parolin przypomniał, że dotychczas mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek Franciszek odprawiał poza Watykanem, w takich miejscach, jak więzienie czy szpital. Sądzę, że w tym roku nie do pomyślenia jest to, by papież mógł wyjść – ocenił. Dodał, że czas pokaże, czy Franciszek będzie mógł przewodniczyć uroczystościom, czy też oddeleguje to do kardynałów.

W piątek z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej spotka się w Watykanie prezydent Andrzej Duda. Jak podaje Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Watykanie, podczas której spotka się z papieżem Franciszkiem i kardynałem Pietro Parolinem. Jak informuje Biuro Prasowe Watykanu, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy będzie okazją do rozmów na temat stosunków polsko-watykańskich oraz współpracy pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską.

Dane liczbowe dotyczące zdrowia papieża Franciszka są następujące: 87% Polaków deklaruje, że modli się za zdrowie papieża, według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Społecznych. 64% respondentów uważa, że papież Franciszek powinien kontynuować swoją misję, natomiast 21% uważa, że powinien zrezygnować ze stanowiska. 15% respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

W konkluzji, sytuacja zdrowotna papieża Franciszka jest niestabilna, ale kardynał Pietro Parolin zapewnia, że papież jest w stanie kierować Kościołem, choć w inny sposób niż dotąd. Rekonwalescencja papieża jest ważnym etapem w jego powrocie do zdrowia, a odpoczynek i cisza są niezbędne dla jego wyzdrowienia. Udział papieża w uroczystościach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy będzie zależał od stanu jego zdrowia, a prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, aby rozmawiać o stosunkach polsko-watykańskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version