W trwającym śledztwie w sprawie zbrodni wołyńskiej, Instytut Pamięci Narodowej Ukrainy (IPNU) oskarżył Polskę o brak odpowiedzi na prośbę o przekazanie listy miejsc, w których mają być poszukiwane szczątki ofiar zbrodni ludobójstwa. Szef IPNU, Anton Drobowycz, oświadczył, że od września br. nie otrzymał odpowiedzi od polskiego IPN na swoją prośbę o dostarczenie szczegółów dotyczących miejsc, w których strona polska chce przeprowadzić prace poszukiwawcze i ekshumacyjne.

Śledztwo w sprawie zbrodni wołyńskiej

Zbrodnia wołyńska, która miała miejsce w latach 1943-1945, jest jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski i Ukrainy. W tym czasie, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dopuściła się ludobójczego czystki etnicznej, w której zginęło około 100 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci.

Spór o pamięć historyczną

Polskę i Ukrainę od wielu lat różni pamięć o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i UPA. Dla polskiej strony, OUN i UPA są odpowiedzialne za zbrodnie ludobójstwa, natomiast dla Ukraińców są to organizacje antysowieckie, które walczyły z ZSRS.

Kontrowersje wokół kandydatury Karola Nawrockiego

W kontekście kandydatury Karola Nawrockiego na urząd Prezydenta RP, szef IPNU skarżył się, że teraz trudno będzie odróżnić wypowiedzi urzędnika IPN od kandydata na prezydenta. Prawo i Sprawiedliwość poparło kandydaturę szefa IPN na urząd głowy państwa.

Decyzja o zniesieniu moratorium na poszukiwania i ekshumacje

We wtorek, Ukraina potwierdziła, że nie ma przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium. Decyzja o zniesieniu obowiązującego od 2017 roku moratorium na poszukiwania i ekshumacje szczątków polskich ofiar zbrodni wołuńskiej została ogłoszona podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, Radosława Sikorskiego i Andrija Sybihy.

Dane liczbowe

W latach 2017-2024, IPN wystosował do organów ukraińskiej administracji dziewięć oficjalnych wniosków ogólnych, które obejmowały uzgodnienie możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych łącznie w 65 lokalizacjach. Część z nich została rozpatrzona pozytywnie i przeprowadzone zostały prace. W innych miejscach nie wyrażono zgody na prace, a niektóre wnioski pozostały bez odpowiedzi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version