W obliczu agresji rosyjskiej wobec Ukrainy, Polska i Ukraina zjednoczyły się w walce o wolność i demokrację. Polscy politycy, społeczeństwo i media wyraziły swoje poparcie dla Ukrainy, potępiając agresję Rosji i solidaryzując się z narodem ukraińskim.
Jednym z najważniejszych głosów w tej sprawie jest Roman Giertych, polski polityk i prawnik, który opublikował emocjonalny wpis na Twitterze. „Wspólny wróg połączył wreszcie znowu narody starej Rzeczpospolitej. Co było złe odeszło. Historia zatoczyła koło. Wspólna historia bracia Ukraińcy nas dziś tylko łączy. Jako wnuk lwowianki czuję dzisiaj, że wasza wojna jest moją. I tak czują prawie wszyscy Polacy. Sława Ukrainie!” – napisał Giertych.
Ten wpis odzwierciedla emocje milionów Polaków, którzy czują się związani z Ukrainą historycznymi i kulturowymi więziami. Wspólne doświadczenia z dwudziestowiecznymi konfliktami, a także tradycyjne więzi między narodami sprawiły, że Polacy identyfikują się z Ukrainą i jej walką o wolność.
W Polsce, gdzie pamięć o historii jest żywa, ludzie czują, że wspólny wróg – Rosja, która znowu próbuje wykorzystać swoją siłę militarną, aby narzucić swoją wolę sąsiadom. Dlatego wspólna historia, która łączy Polskę i Ukrainę, jest dzisiaj bardziej aktualna niż kiedykolwiek.
Według danych z 2022 roku, ponad 70% Polaków popiera pomoc humanitarną dla Ukrainy, a ponad 60% zaprzecza rosyjskiej agresji. Te dane pokazują, że społeczeństwo polskie jest solidarne z Ukrainą i potępia agresję Rosji.
Polscy politycy również wyraziły swoje poparcie dla Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „Polska stoi solidarnie z Ukrainą i zapewnia całą możliwą pomoc”. Minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, dodał, że „Polska jest gotowa do udzielenia pomocy humanitarnej i militarnej Ukrainie”.
Warto również zauważyć, że Polacy są aktywnie zaangażowani w pomoc Ukrainie. Wiele organizacji pozarządowych, takich jak Polska Akcja Humanitarna, zapewnia wsparcie materialne i finansowe dla Ukrainy. Ponadto, wielu Polaków prywatnie pomaga Ukraińcom, oferując im schronienie i wsparcie.
W tej sytuacji, solidarność między Polską i Ukrainą jest bardziej niż kiedykolwiek ważna. Jest ona testamentem dla tego, że narody mogą się zjednoczyć w walce o wolność i demokrację. Dlatego, Sława Ukrainie!, to wyraz poparcia i solidarności z Ukrainą w jej walce o wolność i niepodległość.
Źródła:
* Twitter, Roman Giertych (26 lutego 2022)
* CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej), Badanie „Polska i Ukraina wobec agresji Rosji” (luty 2022)
* Polska Akcja Humanitarna, „Pomoc dla Ukrainy”
* Rządowe Centrum Legislacyjne, „Pomoc humanitarna dla Ukrainy”
Informacje dodatkowe:
* W 2022 roku, Polska i Ukraina obchodziły 30-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami.
* Według danych z 2022 roku, ponad 1,5 miliona obywateli ukraińskich mieszka w Polsce, co czyni z Polski jeden z największych ośrodków diaspory ukraińskiej w Europie.