Wielkanocny poniedziałek przyniósł smutną wiadomość dla milionów katolików na całym świecie. Papież Franciszek, który stał na czele Kościoła katolickiego od 2013 roku, zmarł w wieku 88 lat. Informację o śmierci Ojca Świętego potwierdziło watykańskie biuro prasowe.
Donald Tusk, premier Polski, był jednym z pierwszych polityków, którzy zareagowali na śmierć Papieża Franciszka. „Papież Franciszek nie żyje. Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju” – napisał na Twitterze. Wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślił, że Papież Franciszek „otwierał Kościół na nowe czasy z poszanowaniem jego niezmiennych praw”. „Niech spoczywa w pokoju” – dodał.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, zwrócił uwagę, że Papież Franciszek „chciał zmieniać Kościół i Watykan”. „Miał odwagę mówić to, na co inni przymykali oczy. Cześć Jego pamięci” – stwierdził. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, napisał: „Papież Franciszek nie żyje. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie”. Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu, przekazała na swoim profilu informację o śmierci Papieża: „Zmarł Papież Franciszek. Niech spoczywa w pokoju”.
Papież Franciszek zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych. Miał 88 lat. Jego śmierć to wielka strata dla Kościoła katolickiego i dla milionów ludzi na całym świecie, którzy cenili go za jego skromność, odwagę i wrażliwość.
W ciągu swojego pontyfikatu Papież Franciszek wielokrotnie angażował się w dialog międzyreligijny i międzykulturowy. Był także zaangażowany w ochronę środowiska i prawa człowieka. Jego nauczanie i przykład miały znaczący wpływ na Kościół katolicki i na świat.
Według danych watykańskiego biura prasowego, Papież Franciszek odwiedził ponad 50 krajów i spotkał się z liczonymi przywódcami państw i religii. Był także aktywny w mediach społecznościowych, gdzie miał ponad 18 milionów obserwatorów.
Jego śmierć to także okazja do refleksji nad przyszłością Kościoła i rolą religii w świecie. Jak powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, „Papież Franciszek otwierał Kościół na nowe czasy z poszanowaniem jego niezmiennych praw”. To motto może być także drogowskazem dla przyszłych liderów Kościoła.
Warto także przypomnieć, że Papież Franciszek był pierwszym jezuitą na Stolicy Apostolskiej. Jego pontyfikat był także okresem reform i odnowy w Kościele. Był znany ze swojej skromności i prostoty, co zaowocowało także zmianami w Watykanie.
Śmierć Papieża Franciszka to także okazja do wspomnień i refleksji. Jak powiedział Krzysztof Gawkowski, „Papież Franciszek chciał zmieniać Kościół i Watykan”. To motto może być także inspiracją dla przyszłych pokoleń.
Warto także zauważyć, że Papież Franciszek był duchownym, który łączył wierność z nowoczesnością. Był człowiekiem wiary, ale także człowiekiem dialogu. Jego śmierć to strata dla całego świata, ale także okazja do działania i zmiany.
W ciągu najbliższych dni Papież Franciszek będzie żegnany przez miliony ludzi na całym świecie. Będzie to także okazja do refleksji i wspomnień. Jego śmierć to strata, ale także szansa na zmianę i odnowę.