Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Piotr Skiba, poinformował o toczącym się śledztwie w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym posłanki Kingi Gajewskiej (KO). W trakcie briefingu, Skiba wyjaśnił, że w październiku br. do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez posła PiS Łukasza Mejzę. W zawiadomieniu tym, Mejża wysunął podejrzenie, że Gajewska złożyła fałszywe oświadczenie majątkowe, w którym zataiła informacje o posiadanym majątku.

Co jest przedmiotem śledztwa?

Prokuratura bada, czy oświadczenie majątkowe złożone przez Gajewską było zgodne z prawdą i jakie były okoliczności ewentualnego nie wskazania pewnych istotnych elementów majątku w tym zawiadomieniu. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym Gajewskiej, które mogło polegać na zatajeniu prawdy co do istotnych okoliczności posiadanego majątku, w tym nieruchomości w miejscowości Błonie pod Warszawą.

Kto został przesłuchany?

Jak poinformował Skiba, Gajewska została już przesłuchana w charakterze świadka. Prokuratura zgromadziła obszerną dokumentację zarówno z Kancelarii Sejmu, jak i od pani poseł, która jest analizowana. Skiba nie wykluczył, że prokuratura będzie musiała jeszcze przesłuchać kilka osób w tej sprawie.

Kara za nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym

W przypadku wykrycia nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym, kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Tło sprawy

W sierpniu 2023 roku Gajewska otrzymała dom w Błoniu od rodziców w ramach darowizny. Zgodnie z przepisami, miała 30 dni na zgłoszenie tego faktu do rejestru korzyści prowadzonego przez marszałka Sejmu. Tymczasem, zrobiła to dopiero po 392 dniach, już w obecnej kadencji parlamentu. To naruszenie art. 35a Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, co może skutkować odpowiedzialnością karną.

Aktualne dane

Według danych z Portalu Transparentnego, w 2020 roku aż 23 posłów i senatorów nie zgłosili swoich korzyści w rejestrze korzyści. W 2022 roku, liczba ta zmniejszyła się do 17 osób.

Źródło: Wirtualna Polska, Portal Transparentny

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version