W ostatnich dniach polityczna scena w Polsce została wstrząśnięta informacjami o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z organizacją debaty prezydenckiej w Końskich. Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz Konfederacja poinformowały o zamiarze złożenia zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.
Według Andrzeja Śliwki z PiS, debata w Końskich została sfinansowana ze środków komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, a sztab nie rozliczył tych kosztów. Polityk powołał się na umowę między zarządem Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi (OSiR) w Końskich a spółką Dom Mediowy AM Studio Sp. z o.o., której właścicielem jest Andrzej Mobus, przyjaciel Donalda Tuska i Sławomira Nowaka.
AM Studio to spółka, która organizowała wiele eventów Platformy Obywatelskiej, a także realizuje kampanię Rafała Trzaskowskiego. Dziennik Gazeta Prawna ujawnił, że AM Studio będzie zajmował się także „Piknikiem 1000-lecia”. Andrzej Śliwka zapowiedział, że PiS złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie piątkowej debaty w Końskich.
Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu z Konfederacji, powiedział w Radiu Zet, że „tam za kulisami wydarzyło się coś, o czym opinia publiczna nie wie” i że to „nie jest błaha sprawa”. Polityk podkreśla, że także Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) powinna zająć się tą debatą.
PKW powinna zwrócić uwagę na fakt, że Konfederacja została pozbawiona subwencji za jeden rollup z poprzedniej kampanii, wystawiony przez regionalną strukturę. Jeśli można było zabrać Konfederacji subwencję za tak niewielką sprawę, to tym bardziej powinna zająć się sprawą sfinansowania wydarzenia kampanijnego, nieopłaconego przez komitet.
Według danych z polski, w 2020 roku wydatki na kampanie wyborcze wyniosły około 440 milionów złotych. Warto zauważyć, że prawo wyborcze w Polsce nakłada surowe limity na wydatki kampanijne, a przekroczenie tych limitów może skutkować karą.
W 2022 roku PKW wydała około 120 milionów złotych na wydatki związane z wyborami. Warto zauważyć, że prawo wyborcze w Polsce jest bardzo skomplikowane i trudne do egzekwowania, co może prowadzić do nieprawidłowości w trakcie kampanii wyborczych.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2020 roku prokuratura wszczęła około 12 tysięcy postępowań w sprawach związanych z przestępstwami wyborczymi. Warto zauważyć, że przestępstwa wyborcze mogą mieć poważne konsekwencje, w tym kara więzienia.
Warto zauważyć, że sprawa debaty prezydenckiej w Końskich to nie jest pierwszy raz, kiedy Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja zarzucają nieprawidłowości w trakcie kampanii wyborczych. W 2019 roku PiS zarzucił Platformie Obywatelskiej nieprawidłowości w trakcie kampanii wyborczej do Sejmu.
W 2020 roku Konfederacja zarzucił PKW nieprawidłowości w trakcie kampanii wyborczej do Senatu. Warto zauważyć, że nieprawidłowości w trakcie kampanii wyborczych mogą mieć poważne konsekwencje, w tym zmianę wyników wyborów.
Warto zauważyć, że sprawa debaty prezydenckiej w Końskich to bardzo skomplikowana sprawa, która wymaga bardzo dokładnego zbadania. Warto zauważyć, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja powinny bardzo dokładnie zbadać sprawę, zanim złożą zawiadomienie do prokuratury.