Województwo mazowieckie inwestuje w rozwój turystyki rowerowej, podpisanie dwóch umów dotyczących budowy nowych tras rowerowych o łącznej długości 1100 kilometrów. Te inwestycje powiązane są z projektem EuroVelo, który ma na celu budowę 19 długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę.
Turystyka rowerowa – szansa dla regionu
Mazowsze stawia na turystykę rowerową jako ważny element rozwoju regionu. Marszałek Adam Struzik podkreślił, że głównym celem jest umożliwienie mieszkańcom aktywnego spędzania czasu i rozwój turystyki w regionie. Trasy rowerowe będą elementem EuroVelo, projektu Europejskiej Federacji Cyklistów, który ma na celu budowę 19 długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę.
Długość tras i ich parametry
Łączna długość tras rowerowych w województwie mazowieckim ma wynieść 1100 kilometrów. Trasy będą poprowadzone m.in. wałami przeciwpowodziowymi, czy wzdłuż linii kolejowych, co pozwoli je skomunikować z transportem publicznym. Parametry tras będą dostosowane do pełnienia funkcji turystycznych, ale i transportowych. Dzięki temu lokalne ścieżki staną się wygodną alternatywą dla innych środków komunikacji.
Umowy i plany na przyszłość
Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego podpisało już dwie umowy dotyczące koncepcji budowy nowych tras rowerowych. Pierwsza z nich dotyczy trasy wzdłuż Wisły i na linii Kozienice – Radom – województwo świętokrzyskie. Druga natomiast dotoczy trasy łączącej, wzdłuż linii kolejowej, Warszawę z Żyrardowem oraz województwem łódzkim, Warszawę z Ciechanowem i województwem warmińsko-mazurskim oraz Warszawę z Siedlcami i Podlasiem.
Kolejne etapy realizacji inwestycji
Dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego Elżbieta Kozubek informuje, że planowane jest również podpisanie umów na koncepcje kolejnych tras. Przewiduje się, że opracowanie koncepcji potrwa rok, a następnie będzie można przystąpić do przygotowań i realizacji inwestycji.
Liczb i statystyki
* 1100 kilometrów – łączna długość tras rowerowych w województwie mazowieckim
* 19 – liczba długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę w ramach projektu EuroVelo
* 90 tysięcy kilometrów – całkowita długość tras rowerowych w ramach projektu EuroVelo
* 2 – liczba umów dotyczących koncepcji budowy nowych tras rowerowych już podpisanych
* 1 rok – przewidywany czas na opracowanie koncepcji nowych tras
Źródła
* tvnwarszawa.pl
* Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego
* Europejska Federacja Cyklistów
Ten artykuł powstał w oparciu o informacje zaczerpnięte z różnych źródeł, aby przedstawić rzetelny i aktualny obraz sytuacji w województwie mazowieckim dotyczącej turystyki rowerowej.