W dniu 24 lutego 2023 roku, Stany Zjednoczone zablokowały oświadczenie G7, które potępiało rosyjski atak na ukraińskie miasto Sumy. Według doniesień agencji Bloomberg, administracja Trumpa nie chciała psuć szans na rozmowy pokojowe z Moskwą. W ataku zginęło co najmniej 35 osób, w tym dzieci.
USA odmówiły podpisania się pod wspólnym oświadczeniem G7, które miało potępić rosyjski atak na Sumy jako dowód na kontynuację agresji. Waszyngton tłumaczy decyzję chęcią utrzymania przestrzeni dla rozmów pokojowych z Rosją. „Pracujemy nad tym, by podtrzymać przestrzeń do wynegocjowania pokoju” – miała przekazać administracja USA sojusznikom z G7.
Wypowiedzi przedstawicieli USA były niejednolite. Keith Kellogg, wysłannik ds. Ukrainy mówił, że „atak był poza wszelkimi granicami przyzwoitości”. Marco Rubio, sekretarz stanu powiedział, że „to przerażający atak. Trzeba dążyć do pokoju”. Donald Trump natomiast powiedział, że „to była pomyłka Rosji. Ukraina też ponosi winę”. Trump powtórzył nieprawdziwą tezę, że to Ukraina rozpoczęła wojnę.
Rosyjskie władze potwierdziły uderzenie na Sumy. Twierdzą, że celem byli ukraińscy dowódcy. Faktycznie zginęło co najmniej 35 osób, w tym dzieci, a ponad 120 zostało rannych. Steve Witkoff, wysłannik ds. Bliskiego Wschodu, rozmawiał z Władimirem Putinem w Petersburgu. Twierdzi, że rozmowy przyniosły pozytywny efekt. „Rosja w końcu przedstawiła swoje warunki trwałego pokoju” – powiedział Witkoff w Fox News. Wspomniał też o możliwych szansach handlowych między Rosją a USA. „To może dać regionowi prawdziwą stabilność” – mówił.
Według danych ONZ, od początku konfliktu na Ukrainie zginęło ponad 13 000 osób, a ponad 30 000 zostało rannych. Rosja i Ukraina prowadzą rozmowy pokojowe od 2015 roku, ale do tej pory nie udało się osiągnąć trwałego pokoju. Stany Zjednoczone są jednym z głównych sojuszników Ukrainy i zapewniają jej wsparcie wojskowe i ekonomiczne.
W lipcu 2022 roku, Stany Zjednoczone ogłosiły plany zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy o 100 milionów dolarów. W ramach tego planu, USA zapewnią Ukrainie dodatkowe czołgi, wyrzutnie rakiet i systemy obrony przeciwlotniczej. Rosja natomiast oskarżyła Stany Zjednoczone o prowadzenie wojny proxy na Ukrainie.
W sierpniu 2022 roku, Rosja i Ukraina osiągnęły porozumienie w sprawie eksportu pszenicy z Ukrainy. Porozumienie to było pierwszym dużym sukcesem rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą od początku konfliktu. ONZ i UE wyraziły zadowolenie z osiągniętego porozumienia i wezwały do dalszych rozmów pokojowych.
W grudniu 2022 roku, Stany Zjednoczone ogłosiły plany zwiększenia pomocy ekonomicznej dla Ukrainy o 2 miliardy dolarów. W ramach tego planu, USA zapewnią Ukrainie dodatkowe środki na reformy gospodarcze i pomoc humanitarną. Rosja natomiast oskarżyła Stany Zjednoczone o prowadzenie polityki ekonomicznej wobec Ukrainy.
Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Ukraina otrzymała w 2022 roku ponad 10 miliardów dolarów pomocy ekonomicznej od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ukraina jest również jednym z głównych beneficjentów pomocy humanitarnej ONZ. W 2022 roku, ONZ zapewniła Ukrainie ponad 1 miliard dolarów pomocy humanitarnej.
W styczniu 2023 roku, Rosja ogłosiła plany zwiększenia produkcji broni i wyposażenia wojskowego. Rosja twierdzi, że jest to konieczne w związku z zagrożeniem ze strony Zachodu. Stany Zjednoczone i UE oskarżyły Rosję o prowadzenie polityki militarnej wobec Ukrainy.
W lutym 2023 roku, Stany Zjednoczone ogłosiły plany zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy o 500 milionów dolarów. W ramach tego planu, USA zapewnią Ukrainie dodatkowe czołgi, wyrzutnie rakiet i systemy obrony przeciwlotniczej. Rosja natomiast oskarżyła Stany Zjednoczone o prowadzenie wojny proxy na Ukrainie.
Osiągnięcie trwałego pokoju na Ukrainie jest jednym z głównych celów Stany Zjednoczone i UE. ONZ i UE wyraziły zadowolenie z osiągniętego porozumienia w sprawie eksportu pszenicy z Ukrainy i wezwały do dalszych rozmów pokojowych. Stany Zjednoczone i Rosja powinny kontynuować rozmowy pokojowe, aby osiągnąć trwały pokój na Ukrainie.