W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o Sławomirze Mentzenie, kandydacie na prezydenta z ramienia Konfederacji. Jego poparcie w sondażach systematycznie rośnie, co budzi zainteresowanie i niepokój wśród polityków i analityków. Jednym z najgłośniejszych komentarzy na temat Mentzena był ten, którego udzielił Lech Wałęsa, określając go mianem „politycznego odpadu”. Ale co takiego kryje się za sukcesem Mentzena?

Poglądy i Postulaty Mentzena

Sławomir Mentzen proponuje obniżenie stawek podatkowych, zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorców. To postulat, który cieszy się uznaniem, zwłaszcza wśród młodszych obywateli. Niestety, mało mówi się o tym, jakie byłyby konsekwencje takiego rozwiązania, czyli zmniejszenie wpływów do budżetu. Podczas jednego z wystąpień Mentzen przyznał, że w swoim idealnym świecie studia wyższe byłyby płatne, podobnie jak system ochrony zdrowia. To oświadczenie wywołało falę rozczarowania wśród młodych, którzy dotąd widzieli w nim nadzieję na lepszą przyszłość.

Komentarz Tomasza Terlikowskiego

Tomasz Terlikowski, pisarz i publicysta, skomentował poglądy i postulaty Mentzena w programie Jest Temat Dziennik.pl. Według niego, Sławomir Mentzen idzie w ślady Donalda Trumpa, wychwytując niezadowolenie i frustracje młodych mężczyzn. Terlikowski uważa, że Mentzen utwierdza ich w przekonaniu, że są grupą pokrzywdzoną i dyskryminowaną. Jednocześnie podkreśla, że rola kobiet na wielu obszarach wciąż nie jest zrównana w stosunku do roli mężczyzn, co sprawia, że przekaz Mentzena jest absurdalny.

Wzrost Popularności Mentzena

Tomasz Terlikowski wyjaśnia, że wzrost popularności Sławomira Mentzena można tłumaczyć tym, że Polska ma obecnie mniej dóbr do podziału. Pokolenie, które teraz wchodzi na rynek pracy, możliwe, że będzie miało gorzej niż ich rodzice. To pokolenie już nie wejdzie na tę falę, która jest już niższa. Stosunkowo młodzi, 50-kilku letni ludzie są w miejscach, które blokują łatwe możliwości awansu młodszym. Pojawia się myślenie: muszę myśleć o sobie, nie mogę się dzielić.

Konsekwencje Postulatów Mentzena

Terlikowski zauważył, że niskie podatki i wycofanie się państwa z wielu sfer życia społecznego to postulaty, które brzmią atrakcyjnie dla młodych Polaków, jednak ich konfrontacja z rzeczywistością może być bolesna. Jako przykład podał proponowaną przez Mentzena implementację amerykańskich rozwiązań na polu ochrony zdrowia. Według niego, większość Polaków nie ma wciąż świadomości, że ten fantastyczny system oznacza, że jak ktoś idzie do szpitala, a nie ma dobrego ubezpieczenia, oznacza to jego bankructwo.

Europosłanka Konfederacji Ewa Zajączkowska – Hernik

Terlikowski przywołał też fakt, że europosłanka Konfederacji Ewa Zajączkowska – Hernik przyznała w jednym z wywiadów, że ukończyła bezpłatne studia publiczne. Tymczasem liderowi jej formacji marzą się studia płatne. Dokładnie takie studia skończył Sławomir Mentzen, co według Terlikowskiego jest bardzo symptomatyczne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version