W dniu 25 lutego 2022 roku, Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że rosyjskie wojska dotarły do kijowskiej dzielnicy Obołoń, która znajduje się na lewym brzegu miasta. To jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Ukrainy, która od ponad tygodnia jest podpalona konfliktem zbrojnym z Rosją.

Rosyjska agresja w Kijowie

W wyniku działań wojennych, Kijów został zbombardowany, a trzy mosty wokół miasta zostały wysadzone. Sytuacja w stolicy Ukrainy jest coraz bardziej niebezpieczna, co powoduje, że ukraiński Ministerstwo Obrony Narodowej apeluje do mieszkańców, by nie wychodzili z domu.

Wśród szeroko komentowanych informacji, ministerstwo zachęca również tych, którzy chcą walczyć, do używania koktajli Mołotowa – słynnej broni domowej, która została zaprojektowana w Związku Radzieckim podczas II wojny światowej.

Reakcja międzynarodowa

Andrzej Duda, Prezydent Polski, skomentował na Twitterze, że sytuacja w Kijowie jest „bardzo trudna”. „Właśnie rozmawiałem z Wołodymyrem Zełenskim. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie. To oczywisty akt terroru, żeby złamać morale, ale jest ogromna determinacja, żeby obronić stolicę” – napisał Duda.

Skutki konfliktu

W wyniku działań wojennych, wiele osób zostało rannych lub zabitych. Według danych BBC, od początku konfliktu zginęło już ponad 100 osób, a ponad 300 zostało rannych.

Ekonomiczne skutki konfliktu

Sytuacja w Ukrainie powoduje również poważne skutki ekonomiczne. Cena ropy naftowej wzrosła o ponad 10% w ciągu ostatnich dni, co może mieć daleko idące konsekwencje dla gospodarki światowej.

Międzynarodowa reaction

Wiele krajów świata, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania i Niemcy potępiły rosyjską agresję wobec Ukrainy i wezwały do natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk.

Współpraca międzynarodowa

Władimir Zełenski, Prezydent Ukrainy, ogłosił, że jego kraj będzie również zabiegał o przystąpienie do NATO, aby zwiększyć swoją ochronę przed rosyjską agresją.

Według danych NATO, Ukraina rozpoczęła już negocjacje w sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2019 roku. Wraz z przystąpieniem do NATO, Ukraina będzie mogła liczyć na wsparcie militarne i polityczne ze strony innych krajów członkowskich.

Czy Kijów upadnie?

Wciąż nie wiadomo, czy Kijów upadnie pod presją rosyjskiej agresji. Jedno jest pewne – sytuacja w stolicy Ukrainy jest bardzo niebezpieczna i wymaga natychmiastowej uwagi ze strony społeczności międzynarodowej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version