Wczoraj, 24 lutego 2022 roku, Rosja rozpoczęła otwartą agresję na Ukrainę. W wyniku ataku wojsk rosyjskich w ciągu pierwszego dnia inwazji zginęło 57 Ukraińców, a 169 osób odniosło obrażenia. Te dane zostały podane przez ukraińskiego ministra zdrowia, Wiktora Laszko.
Atak Rosji na Ukrainę jest największym konfliktem militarnym w Europie od zakończenia II wojny światowej. Agresja rosyjska wiąże się z ogromnymi stratami ludzkimi, zniszczeniami infrastruktury i destabilizacją sytuacji politycznej w regionie.
Według ukraińskich władz, w wyniku ataku rosyjskiego zniszczonych zostało wiele budynków mieszkalnych, szpitali i obiektów infrastruktury krytycznej. Wiele osób pozostało bez dachu nad głową i wymaga pomocy humanitarnej.
W odpowiedzi na atak Rosji, Ukraina ogłosiła stan wojenny i rozpoczęła mobilizację swoich sił zbrojnych. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał mieszkańców Ukrainy dogotowości do obrony ojczyzny.
Światowe społeczność potępia agresję rosyjską
Światowe społeczność potępiła agresję rosyjską na Ukrainę. Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje potępiły atak Rosji, uznając go za nieuzasadniony i nieproporcjonalny.
Wiele organizacji międzynarodowych, w tym ONZ, Rada Europy i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, wezwało do zaprzestania działań wojennych i podjęcia negocjacji w celu rozwiązania konfliktu pokojowo.
Pomoc humanitarna dla Ukrainy
W wyniku ataku rosyjskiego, wiele organizacji humanitarnych, w tym Czerwony Krzyż, UNICEF i UNHCR, uruchomiło akcje pomocy humanitarnej dla Ukrainy.
Od początku agresji rosyjskiej, wiele krajów, w tym Polska, Niemcy i Francja, zaoferowało swoją pomoc humanitarną Ukrainie.
Według danych Polskiego Czerwonego Krzyża, ponad 100 000 osób uciekło z Ukrainy do Polski w wyniku ataku rosyjskiego. Polska udzieliła już pomocy humanitarnej w postaci żywności, schronienia i leków.
Wpływ agresji rosyjskiej na gospodarkę
Agresja rosyjska na Ukrainę ma również ogromny wpływ na gospodarkę światową. Ceny ropy naftowej i gazu ziemnego wzrosły znacznie w wyniku ataku Rosji.
Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, agresja rosyjska może kosztować światową gospodarkę nawet 1% PKB.
Warto zauważyć, że Polska jest jednym z największych importerów gazu ziemnego z Rosji. W 2021 roku Polska importowała 60% gazu ziemnego z Rosji. Agresja rosyjska na Ukrainę może więc mieć również wpływ na polską gospodarkę.
Wnioski
Agresja rosyjska na Ukrainę jest tragedią humanitarną i polityczną o globalnym znaczeniu. Światowe społeczność powinna zjednoczyć się w potępieniu tej agresji i wezwać do zaprzestania działań wojennych.
W tym kryzysowym momencie, wszystkie kraje powinny udzielić swojej pomocy humanitarnej Ukrainie i wesprzeć jej w walce o wolność i niezależność.
Źródła:
* Ministerstwo Zdrowia Ukrainy
* UNICEF
* Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża
* Polski Czerwony Krzyż
* Międzynarodowy Fundusz Walutowy
* Rada Europy
* ONZ