Marzec 2025 okazał się rekordowym miesiącem pod względem temperatur na całym świecie, zwłaszcza w Europie, która doświadczyła najcieplejszego marca w swojej historii. Zjawisko to jest kolejnym sygnałem alarmowym o postępującym ociepleniu klimatycznym, które ma globalne konsekwencje dla środowiska.
Według danych Copernicus Climate Change Service (C3S), marzec 2025 był drugim najcieplejszym marcem w historii na świecie i najcieplejszym, jaki kiedykolwiek odnotowano w Europie. Dr Samantha Burgess, liderka strategiczna ds. klimatu w ECMWF, powiedziała, że „marzec 2025 był najcieplejszym marcem w Europie, co ponownie podkreśla, jak temperatury wciąż biją rekordy”.
Średnia Globalna Temperatura
Średnia globalna temperatura powierzchni powietrza w marcu wyniosła 14,06°C, co stanowi 1,6°C powyżej średniej przedprzemysłowej dla marca. To już dwudziesty miesiąc z ostatnich 21, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła o 1,5°C poziom przedprzemysłowy – kluczowy próg określony w Porozumieniu Paryskim.
Najcieplejszy Okres w Historii
Okres od kwietnia 2024 do marca 2025 był również najcieplejszym takim okresem w historii, z średnią temperaturą o 1,59°C wyższą od poziomu przedprzemysłowego i o 0,71°C wyższą od średniej z lat 1991–2020.
Europa
W Europie marzec 2025 okazał się najcieplejszym w historii, z średnią temperaturą na lądzie wynoszącą 6,03°C – o 2,41°C powyżej średniej z lat 1991–2020. Największe anomalie cieplne wystąpiły we wschodniej Europie i południowo-zachodniej Rosji, podczas gdy chłodniejsze niż zwykle temperatury zanotowano na Półwyspie Iberyjskim.
Globalne Zjawiska
Globalnie, wyższe niż zwykle temperatury odnotowano na Arktyce, szczególnie nad Archipelagiem Kanadyjskim i Zatoką Baffina, a także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, częściach Azji i Australii. Chłodniejsze niż średnie warunki występowały w północnej Kanadzie, Zatoce Hudsona oraz wschodniej Rosji, w tym na Półwyspie Kamczatka.
Temperatury Powierzchni Mór
Temperatury powierzchni mórz (SST) pozostały wyjątkowo wysokie. Średnia globalna temperatura powierzchni mórz w marcu wyniosła 20,96°C, co stanowi drugi najwyższy wynik w historii dla tego miesiąca i tylko o 0,12°C mniej niż rekord z marca 2024 roku.
Pokrywa Lodowa
Pokrywa lodowa Arktyki osiągnęła najniższy poziom w historii pomiarów satelitarnych, wynosząc 6% poniżej średniej. Ponieważ marzec to zazwyczaj okres szczytu pokrywy lodowej na Arktyce, oznacza to najniższy roczny maksimum, jaki kiedykolwiek zarejestrowano. Pokrywa lodowa Antarktydy była o 24% mniejsza od średniej, co oznacza jej poczwórny najniższy zasięg w marcu.
Wzorce Opadów
Wzorce opadów w Europie i poza nią charakteryzowały się wyraźnymi kontrastami. Południowa Europa, w tym dotknięty burzami Półwysep Iberyjski, doświadczyła warunków bardziej wilgotnych niż zwykle, podczas gdy centralna i wschodnia część kontynentu była wyjątkowo sucha. Na świecie warunki wilgotniejsze niż zwykle występowały we wschodniej Kanadzie, zachodnich Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie oraz w częściach Rosji, Azji i Afryki. Tymczasem dużą część Ameryki Północnej, Azji, Australii i południowej Afryki dotknęły warunki bardziej suche niż średnie.