Maj 2024 roku okazał się przełomowy dla branży pożyczkowej w Polsce, bijąc kolejne rekordy pod względem liczby i wartości udzielonych kredytów. Dane udostępnione przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) rzucają nowe światło na sytuację finansową Polaków, którzy coraz częściej decydują się na zaciąganie pożyczek gotówkowych oraz celowych.

Eksplodujący popyt na pożyczki

Według najnowszych danych BIK, w samym tylko maju 2024 roku firmy pożyczkowe udzieliły rekordowych 1,827 miliarda złotych pożyczek. To wzrost o 105,3% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, co świadczy o dynamicznym wzroście zapotrzebowania na środki finansowe wśród Polaków.

Wzrosty na przestrzeni roku

Nie jest to jednak zaskoczeniem, że maj był miesiącem rekordów, gdyż cały pierwszy półrocze 2024 roku także zanotowało znaczący wzrost. Łączna suma pożyczek udzielonych od stycznia do maja wyniosła imponujące 8,42 miliarda złotych, co stanowi wzrost o 103,1% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Dominujące rodzaje pożyczek

Największą popularnością wśród Polaków cieszyły się pożyczki gotówkowe, które stanowiły aż 40,3% udzielonych kredytów. Średnia wartość takiej pożyczki w maju 2024 roku wyniosła 2 595 zł, co oznacza wzrost o 13,6% w porównaniu do roku poprzedniego. Kolejne miejsce zajmują pożyczki celowe, udzielane na niższe kwoty, lecz z ogromnym wzrostem udzielonych sum (280,8%).

Przyczyny wzrostu

Ekspansja rynku pożyczkowego może być wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na finansowanie różnych potrzeb konsumpcyjnych oraz zwiększonej dostępności usług pożyczkowych. Rosnąca świadomość konsumentów na temat możliwości finansowych oraz łatwość uzyskania kredytów mogą być kluczowymi czynnikami wzrostu.

Rekordowa dynamika rynku pożyczkowego w Polsce wymaga uważnej analizy i monitorowania, zarówno przez konsumentów, jak i instytucje nadzorujące. Dla Polaków jest to czas intensywnego korzystania z usług finansowych, które służą jako wsparcie w realizacji bieżących potrzeb.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version