Według danych ze strony oficjalnej Muzeum Auschwitz-Birkenau, w 2022 roku odwiedziło to miejsce pamięci ponad 2,3 miliona osób z całego świata. Zdarzenie miało miejsce 13 marca, kiedy grupa uczniów z Goerlitz w ramach wycieczki szkolnej zwiedzała teren byłego obozu koncentracyjnego. Czwórka uczniów dziewiątej klasy postanowiła sfotografować się na tle tego miejsca, wykonując przy tym gest białej siły.
Sprawa została potwierdzona przez rzecznika saksońskiego urzędu ds. szkół i edukacji, który poinformował, że szkoła zgłosiła incydent do Krajowego Biura Szkolnictwa i Edukacji (LaSuB) w Budziszynie. W efekcie, uczniowie wraz z rodzicami zostali wezwani do szkoły, gdzie zostali ukarani naganami. Ponadto, uzgodniono, że będą wykonywać prace społeczne w zakładzie pracy chronionej.
Portal Stern poinformował, że uczniowie „wykazali zrozumienie” dla swojego postępowania. Należy jedoch podkreślić, że gest białej siły jest symbolem neonazistowskim, który jest używany przez środowiska ekstremistyczne. Choć jego stosowanie nie jest karalne, może on wywoływać oburzenie i niepokój w społeczności.
Drezdeńska grupa „Antifa Elbflorenz” zareagowała z niepokojem na zdjęcie, wskazując na wzrost młodzieżowego neonazizmu w Saksonii. To nie pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie. W marcu, 17-letni Izraelczyk wykonał gest hitlerowskiego pozdrowienia na tle bramy głównej obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Niedługo potem został zatrzymany i postawiono mu zarzuty.
Niemieckie media informowały również o podobnym incydencie, kiedy uczniowie gimnazjum w Bielefeld, na zachodzie Niemiec, śpiewali rasistowską piosenkę w miejscu pamięci obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Zdarzenia te pokazują, że problem rasizmu i ekstremizmu wśród młodzieży nie jest marginalny i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony społeczności i władz.
W Polsce również obserwujemy wzrost rasizmu i ksenofobii, czego przykładem może być wzrost ataków na muzułmanów i migrantów. Według danych z Komisji Europejskiej, w 2020 roku w Polsce odnotowano ponad 1200 incydentów rasistowskich i ksenofobicznych.
Aby przeciwdziałać tym zjawiskom, niezbędne jest edukowanie młodzieży na temat tolerancji, równości i praw człowieka. Ważne jest również wspieranie organizacji i inicjatyw, które pracują nad przeciwdziałaniem rasizmowi i ksenofobii. Dopiero dzięki wspólnym staraniom możemy skutecznie przeciwdziałać tym zjawiskom i tworzyć społeczeństwo bardziej tolerancyjne i wrażliwe.