Wirus ptasiej grypy został wykryty u padłych kur znalezionych w lesie w gminie Janowiec Kościelny w województwie warmińsko-mazurskim. Jak poinformowała inspekcja weterynaryjna, badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa grypy ptaków u porzuconych ptaków. Sprawę bada policja, a sprawcom grozi nawet 8 lat więzienia.
W lesie koło Napierek koło Nidzicy znaleziono prawie 500 martwych kur, a dzień później w innym miejscu odkryto kolejne 230 sztuk, umieszczone w workach. O sprawie powiadomiono policję i służby weterynaryjne. Znaleziska dokonano przy granicy z województwem mazowieckim, gdzie występuje ptasia grypa.
Jak podała policja, „we wtorek (08.04.2025 r.) otrzymaliśmy informację, z której wynika, że padły drób jest zarażony wirusem ptasiej grypy, w związku z powyższym kwalifikacja prawna czynu została zmieniona na przestępstwo i obecnie prowadzone są czynności w kierunku art. 165 kodeksu karnego, czyli spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego, które jest zagrożone karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności”.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nidzicy Jarosław Wydrachowski poinformował, że badania laboratoryjne próbek pobranych od padłych ptaków, wykonane w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, potwierdziły obecność wirusa grypy ptaków (avian influenza) u porzuconych kur. „Zgodnie z obowiązującymi procedurami, w celu ostatecznego potwierdzenia wyniku, próbki zostaną przekazane do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego- Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, będącego krajowym laboratorium referencyjnym w zakresie grypy ptaków” – przekazał.
Ptasia grypa jest chorobą wirusową, wywołaną przez wirusy grypy typu A. Dotyka w głównej mierze ptaki (zarówno drób jak i ptaki dzikie). Zakażenia ptaków mogą być wywoływane przez wirusy grypy wysoce zjadliwej oraz wirusy o niskiej zjadliwości. Wirusy HPAI, szczególnie podtyp H5, są szeroko rozpowszechnione wśród ptactwa dzikiego w Europie. Niektóre wirusy HPAI mogą powodować ciężką chorobę u ludzi, np: A(H5N1), A(H5N6) i A(H7N9) ze śmiertelnością do 50 proc.
Hodowcom drobiu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowania odpowiednich środków bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie. Hodowcy powinni informować też odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach.
Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w 2022 roku w Polsce odnotowano 145 przypadków ptasiej grypy u drobiu, co spowodowało śmierć ponad 1,5 mln ptaków. W związku z tym hodowcy drobiu powinni być szczególnie wysoko wzbudzeni i stosować wszelkie możliwe środki ostrożności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa grypy ptaków.
Warto zaznaczyć, że ptasia grypa może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego i gospodarki, dlatego też konieczne jest podjęcie wszelkich niezbędnych działań prewencyjnych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa grypy ptaków.