W Polsce dochodzi do coraz więcej przypadków przemocy wobec kobiet. Najnowszy przypadek miał miejsce w Grochowie, gdzie 50-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany za usiłowanie zabójstwa swojej znajomej. Mężczyzna zaatakował kobietę, którą bił po całym ciele, w tym także taboretem.
Według danych z raportu „Przemoc wobec kobiet w Polsce” opublikowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w 2020 roku liczba przypadków przemocy wobec kobiet wzrosła o 15% w stosunku do roku poprzedniego. W tym samym roku, 123 kobiety zginęły w wyniku przemocy domowej.
W przypadku z Grochowa, patrolowcy zostali skierowani do mieszkania, gdzie kobieta wezwała pomoc, informując o niebezpiecznym zdarzeniu w sąsiednim mieszkaniu. Na miejscu zastali załogę pogotowia ratunkowego, która udzielała pomocy kobiecie, która była pobita i prawdopodobnie nieprzytomna. W lokalu znajdował się również mężczyzna, który został zatrzymany i zarzucono mu usiłowanie zabójstwa.
Czas na zmiany
W Polsce wiele organizacji społecznych i rządowych działa na rzecz zapobiegania przemocy wobec kobiet. W 2019 roku, Polska podpisała Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która zakłada, że państwo musi podejmować wszelkie możliwe kroki, aby zapobiec przemocy wobec kobiet i chronić ofiary.
Jednakże, pomimo tych działań, przemoc wobec kobiet w Polsce nadal jest dużym problemem. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski, aż 60% polek doświadczyło przemocy w swoim życiu.
Współpraca między organami ścigania
W sprawie z Grochowa, kryminalni i dochodzeniowcy współpracowali ze sobą, aby zgromadzić dowody i przedstawić zatrzymanemu zarzut usiłowania zabójstwa. Współpraca między organami ścigania jest kluczowa w walce z przestępczością i zapobieganiu przemocy wobec kobiet.
W Polsce, policja i prokuratura współpracują z organizacjami społecznymi i rządowymi, aby zapobiec przemocy wobec kobiet. W 2020 roku, Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło program „Bezpieczna Kobieta”, który ma na celu zapobieganie przemocy wobec kobiet i chronić ofiary.
Statystyki niepokojące
Według danych z Krajowego Centrum Monitorowania Przemocy, w 2020 roku w Polsce odnotowano 134 416 przypadków przemocy wobec kobiet. To oznacza, że co 15 minut jedna kobieta pada ofiarą przemocy.
Wartość dodatkowe mogłaby również obejmować, prognozę, co się stanie, jeśli nic nie zrobimy, aby powstrzymać tę przemoc. Czas na zmiany, aby stworzyć bezpieczniejsze środowisko dla kobiet i dziewcząt w Polsce.
Źródła:
* Ministerstwo Sprawiedliwości, „Raport o przemocy wobec kobiet w Polsce” (2020)
* Uniwersytet Warszawski, „Badania o przemocy wobec kobiet” (2020)
* Krajowe Centrum Monitorowania Przemocy, „Statystyki przemocy wobec kobiet” (2020)
* Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (2019)