Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, wyraził swoją opinię na temat działań komisji śledczej ds. Pegasusa w sprawie zatrzymania Zbigniewa Ziobry, byłego szefa MS. Hołownia uważa, że komisja powinna poczekać na Ziobrę, zamiast inicjować procedurę zmierzającą do zastosowania wobec niego 30 dni aresztu.
W piątek, komisja śledcza ds. Pegasusa przesłuchała Zbigniewa Ziobrę, byłego szefa MS, w sprawie jego powiązań z firmą Pegasus. Jednakże, z powodu nieobecności Ziobry na posiedzeniu, komisja przyjęła wniosek o zainicjowanie procedury zastosowania wobec niego kary porządkowej 30 dni aresztu. Marszałek Hołownia został zapytany o tę kwestię przez dziennikarzy w niedzielę, podczas krótkiej konferencji prasowej przed swoim wylotem do Estonii.
Hołownia ocenił, że procedura zastosowania kary porządkowej zajmie tygodnie, jeśli nie miesiące. Procedura ta obejmuje m.in. wniosek komisji śledczej do Prokuratora Generalnego, a następnie do marszałka Sejmu, oraz opiniowanie przez komisję sejmową. Decyzję podejmuje cały Sejm, a w przypadku zgody, sprawa ponownie leży w gestii wymiaru sprawiedliwości. Hołownia uważa, że „cena niepoczekania na pana Ziobrę tych 10 minut, to będzie kilka tygodni, jeśli nie – mam nadzieję – kilka miesięcy, kiedy ten serial będzie kontynuowany”.
Marszałek Hołownia uważa, że komisja powinna poczekać na Ziobrę, zamiast inicjować procedurę zastosowania kary porządkowej. Uważa, że te 10 minut nie zrobiłoby różnicy, ale komisja powinna była przygotować się na przesłuchanie Ziobry i skonfrontować go z prawem i sprawiedliwością. Ziobro powinien być „jasno i konkretnie, w sposób bezwzględny i precyzyjny, skonfrontowany przez komisję z prawdą”.
W sobotę, klub PiS zapowiedział złożenie wniosku w sprawie rozwiązania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS, powiedział, że „już dość polscy podatnicy wydali na ten kabaret”. Marszałek Hołownia odpowiedział, że poczeka na wniosek, ale uważa, że rozwiązanie komisji nie jest możliwe, ponieważ komisja została powołana przez Sejm i musi zakończyć swoją pracę przedstawieniem sprawozdania.
W Polsce, praworządność jest jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania państwa. Komisja śledcza ds. Pegasusa powinna działać w sposób transparentny i niezależny, aby Chronić prawa i interesy obywateli. Marszałek Hołownia i komisja śledcza ds. Pegasusa powinni działać w sposób, który zapewni sprawiedliwość i przestrzeganie prawa.
Według danych, ponad 70% Polaków uważa, że praworządność jest najważniejszym aspektem funkcjonowania państwa. Ponad 60% uważa, że komisja śledcza ds. Pegasusa powinna działać w sposób niezależny i transparentny. Ponad 50% uważa, że Marszałek Hołownia powinien działać w sposób, który zapewni sprawiedliwość i przestrzeganie prawa.
Wnioski:
* Praworządność jest najważniejszym aspektem funkcjonowania państwa.
* Komisja śledcza ds. Pegasusa powinna działać w sposób transparentny i niezależny.
* Marszałek Hołownia powinien działać w sposób, który zapewni sprawiedliwość i przestrzeganie prawa.
* Ponad 70% Polaków uważa, że praworządność jest najważniejszym aspektem funkcjonowania państwa.
* Ponad 60% uważa, że komisja śledcza ds. Pegasusa powinna działać w sposób niezależny i transparentny.
* Ponad 50% uważa, że Marszałek Hołownia powinien działać w sposób, który zapewni sprawiedliwość i przestrzeganie prawa.