W 2024 roku książka „Arcybiskup. Kim jest Marek Jędraszewski” autorstwa Tomasza Terlikowskiego stała się jednym z najgłośniejszych bestsellerów roku. W swojej książce autor próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących życia i kariery abp. Marka Jędraszewskiego, jednego z najbardziej kontrowersyjnych duchownych w Polsce.

Abp Marek Jędraszewski, czołowa postać polskiej alternatywnej prawicy, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych duchownych w Polsce. Jego wypowiedzi i działania były wielokrotnie krytykowane przez różne grupy społeczne, w tym LGBT, które pozostaje jednym z najbardziej przeciwnych mu środowisk.

Terlikowski w swojej książce próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego abp Jędraszewski przestał być uroczym facetem, i co stało się z jego wizerunkiem wśród polskiego społeczeństwa. Autor książki twierdzi, że abp Jędraszewski nie wyjaśnił swojego udziału w jednym z największych skandali polskiego Kościoła, co czyni go osobą niewiarygodną.

W swojej książce Terlikowski również porusza temat nadużycia ze strony abp. Juliusza Paetza, które prowadziło do wielu kontrowersji wśród wiernych.Autor książki twierdzi, że trudno traktować poważnie kogoś, kto nieustająco walczy z kolejnymi ideologiami, a sam nie potrafi rozliczyć się ze swoją przeszłością.

Ciekawe jest również to, że według Terlikowskiego, są biskupi, którzy potrafią się rozliczyć ze swoimi demonami przeszłości, jednak są to duchowni „niekoniecznie polscy”. Wspomniał on o przykładzie niemieckich biskupów, którzy są gotowi uznać swoje błędy i oddają się w ręce Ojca Świętego.

Warto zauważyć, że w Polsce brakuje odwagi u duchownych do wykonania takich gestów. Według Terlikowskiego, potrzebne są zmiany w Kościele katolickim w Polsce, aby duchowni mogli się rozliczyć ze swoimi błędami i demonami przeszłości.

Warto wspomnieć, że Kościół katolicki w Polsce stoi przed wieloma wyzwaniami. W 2020 roku 66% Polaków deklarowało przynależność do Kościoła katolickiego, co oznacza, że jest to jedna z największych grup religijnych w kraju. Jednakże, Kościół katolicki w Polsce zmaga się również z kryzysem wiary, co prowadzi do tego, że coraz mniej osób deklaruje swoją przynależność do tego Kościoła.

W związku z tym, Kościół katolicki w Polsce powinien podejmować kroki, aby zwiększyć swoją wiarygodność i powrócić do swoich korzeni. Potrzebne są zmiany, które będą skierowane na wzrost wiarygodności Kościoła i jego duchownych.

Wkrótce ujawni się, czy Kościół katolicki w Polsce zmieni się na lepsze i czy abp Jędraszewski będzie w stanie odbudować swój wizerunek. Czas pokaże, czy Kościół katolicki w Polsce będzie w stanie wyjść z kryzysu wiary i zwiększyć swoją wiarygodność wśród społeczeństwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version