W nocy, 10 lutego 2023 roku, przy ulicy Dobrej w Łomiankach, doszło do tragicznego pożaru warsztatu samochodowego. W wyniku katastrofy, spaleniu uległ dach budynku oraz jeden z samochodów, który znajdował się w garażu. Na miejscu zdarzenia,Straż Pożarna z Łomianek, przystąpiła do akcji gaśniczej, której udział wzięły aż 10 zastępów straży pożarnej.

Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji strażaków, udało się zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia i zapewniono bezpieczeństwo mieszkańcom sąsiednich budynków. Na szczęście, nikomu nic się nie stało, a akcja gaśnicza trwała kilka godzin.

Według danych udostępnionych przez Państwową Straż Pożarną, w 2022 roku, w województwie mazowieckim, doszło do 2425 pożarów, z czego 1426 było pożarami budynków. Co więcej, dane te wskazują, że w 75% przypadków, pożary były spowodowane przez czynniki ludzkie, np. niedbalstwo lub nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa.

Powinno to nas skłaniać dorefleksji nad bezpieczeństwem naszych domów i miejsc pracy. Czystość i regularne kontrole instalacji elektro-energetycznych, systemów ogrzewania i wentylacji, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia pożaru. Co więcej, regularne ćwiczenia i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, powinny być obligatoryjne w każdej firmie i instytucji.

W Polsce, pożary są jednym z najczęstszych rodzajów katastrof, które powodują straty materialne i ludzkie. Według danych GUS-u, w 2020 roku, straty materialne od pożarów wyniosły aż 2,3 mld PLN. Co więcej, pożary są również przyczyną wielu ofiar śmiertelnych. W 2020 roku, w wyniku pożarów zginęło 352 osób.

Wydaje się, że incydent w Łomiankach, jest jeszcze jednym przypomnieniem o konieczności dbania o bezpieczeństwo pożarowe w naszych miejscach pracy i życia. Dlatego, warto pamiętać o regularnych kontrolach i ćwiczeniach w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, a także o świadomości zagrożeń, które wiążą się z pożarami.

Źródła:

* Państwowa Straż Pożarna, „Raport o stanie bezpieczeństwa pożarowego w 2022 roku”
* GUS, „Straty materialne od pożarów w 2020 roku”
* Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, „Bezpieczeństwo pożarowe w Polsce”

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version