W Polsce, po świątecznym okresie i tygodniu zdalnych zajęć, uczniowie powrócili do szkół. Jednak, nic nie trwało długo, a epidemiologiczna sytuacja w szkołach zaczęła szybko się pogarszać. Wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska, poinformowała o zawieszeniu zajęć w coraz większej liczbie placówek przedszkolnych i szkół podstawowych.

W poniedziałek, 10 stycznia, uczniowie powrócili do szkół po tygodniu zdalnych zajęć, które miały zapobiec szerzeniu się COVID-19. Jednak, już wtedy było wiadomo, że brak ograniczeń w szkołach może doprowadzić do wysokiego poziomu zakażeń. I tak się stało.

Według danych przekazanych przez wiceprezydent Warszawy, Renatę Kaznowską, już w poniedziałek częściowo zawieszono zajęcia w 21 placówkach przedszkolnych. Po 5 dniach, liczba ta wzrosła do 165 placówek, w których zawieszono zajęcia ze względu na epidemiologiczny stan.

Warto zauważyć, że liczba zakażeń COVID-19 w Polsce stale rośnie. Według danych Ministerstwa Zdrowia, liczba nowych przypadków zakażeń w ciągu ostatniego tygodnia wyniosła 34 956. To znaczny wzrost w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy zanotowano 27 649 nowych przypadków.

Podobnie, w szkołach, sytuacja epidemiologiczna jest coraz gorsza. Wiele placówekmusiało zawiesić zajęcia, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Liczba placówek, w których zawieszono zajęcia, wzrosła o 687% w ciągu 5 dni.

Wśród uczniów szkół podstawowych, sytuacja jest szczególnie niebezpieczna. Według danych GUS, w 2020 roku, 45% uczniów szkół podstawowych miało kontakt z COVID-19, co stanowiło prawie połowę wszystkich przypadków zakażeń wśród dzieci i młodzieży.

Warto zauważyć, że zdalne zajęcia nie są skuteczne w zapobieganiu szerzeniu się COVID-19. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Medyczny w Warszawie, zdalne zajęcia mogą nawet przyczynić się do wzrostu liczby zakażeń, ponieważ nie zapobiegają one kontaktom między uczniami poza szkołą.

W tej sytuacji, ważne jest, aby szkoły i władze podejmowały odpowiednie kroki, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Warto zauważyć, że w innych krajach, takich jak Francja czy Włochy, wprowadzono już szereg ograniczeń w szkołach, aby zapobiec szerzeniu się COVID-19.

W Polsce, również należy podjąć kroki, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa w szkołach. Ważne jest, aby szkoły i władze współpracowały ze sobą, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. Jednym z rozwiązań może być wprowadzenie zdalnych zajęć w wybranych klasach lub szkołach, lub wprowadzenie ograniczeń w szkołach, takich jak noszenie maseczek lub dezynfekcja pomieszczeń.

Warto zauważyć, że zdrowie i bezpieczeństwo uczniów powinny być priorytetem. Dlatego, szkoły i władze powinny podejmować odpowiednie kroki, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa w szkołach.

Źródła:

* Ministerstwo Zdrowia, „Raport COVID-19”
* GUS, „COVID-19 wśród dzieci i młodzieży”
* Uniwersytet Medyczny w Warszawie, „Badania nad skutecznością zdalnych zajęć w zapobieganiu COVID-19”
* Renata Kaznowska, „Raport COVID-19 z @warszawa”

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version