W ostatnim czasie media donoszą o coraz większej liczbie Polaków, którzy decydują się opuścić Niemcy i wrócić do swojej ojczyzny. Co skłania ich do takiej decyzji? Czyżby życie w Polsce stało się bardziej atrakcyjne niż w Niemczech?

Wiele osób, które wyjechały z Polski w poszukiwaniu lepszego życia, zaczyna dostrzegać, że systemowy mobbing i niskie wynagrodzenia są codziennością w wielu niemieckich firmach. Jeden z mieszkańców Niemiec, Polak, opisał w liście swoje doświadczenia z życia w obcym kraju. Przedstawiając się jako handlowiec, opowiedział o swoich problemach z ludźmi w firmach, w których pracował. Zawistni i paskudni koledrzy, którzy nie mieli problemu z oszukiwaniem i wykorzystywaniem swoich współpracowników, były codziennością. Gdy szybko rozwinął sprzedaż i zaczął zarabiać więcej niż jego koledrzy, został obiektem zawiści i zazdrości.

Polski pisarz Jacek Dehnel również opuścił Niemcy po pięciu latach emigracji. Uważa, że życie w Niemczech stało się nie do zniesienia dla wielu Polaków. Według niego, Niemcy prezentują wyższy szacunek dla ludzi, wyższą kulturę. Co więcej, opieka zdrowotna w Niemczech jest znacznie lepsza niż w Polsce. Warto wspomnieć, że w Polsce czasem trzeba czekać na specjalistę nawet do 2026 roku, natomiast w Niemczech opieka społeczna sama przychodzi do domu chorych ludzi i proponuje pomoc.

Inni Polacy, którzy wyjechali do Niemiec, również mają dobre doświadczenia z życia w tym kraju. Jedna z Polek, która zapadła na ciężką chorobę, jest podwożona do szpitala i ze szpitala odwożona do domu transportem sanitarnym. Inną osobą, która wyjechała do Niemiec, jest kierowca autobusu, który zarabia 3000 euro. On i jego żona, która ma pracę dorywczą, wydają 1000 euro na mieszkanie i 1100 euro na świadczenia. Pozostałe 2900 euro plus świadczenia nadzieci pozwalają im spłacać długi i prowadzić godne życie.

Co jest przyczyną takowej sytuacji? W Niemczech pracodawcy w sektorze produkcji i usług płacili średnio 39,50 euro za godzinę pracy w ubiegłym roku. Tymczasem polscy pracodawcy za godzinę pracy płacą 12,50 euro. To oznacza, że koszty pracy dla polskiego pracodawcy są trzykrotnie niższe niż w Niemczech.

W Polsce coraz częściej mówi się o tym, że warto wrócić do swojej ojczyzny. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że życie w Polsce może być lepsze niż w Niemczech. Według danych GUS, w 2020 roku liczba osób, które wyjechały z Polski, wynosiła 2,5 mln. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na powrót do swojej ojczyzny. Czyżby Polska doganiała Niemcy pod względem jakości życia? Tylko czas pokaże, czy tak będzie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version