Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przypomina polskim stacjom telewizyjnym o zasadach i normach, których należy przestrzegać. W ciągu ostatnich lat organ ten intensywnie monitorował działalność mediów, a 2023 rok przyniósł rekordową liczbę kar finansowych dla największych graczy na rynku. Setki tysięcy złotych grzywny padły na „stara TVP”, TVN oraz Polsat, za nadmierną ilość reklam, przerywanie programów informacyjnych i emisję treści zagrażających nieletnim.

W 2023 roku kary finansowe nałożone przez KRRiT na polskie stacje telewizyjne sięgały setek tysięcy złotych. Wiodącą postacią na liście ukaranych była „stara TVP”, która wielokrotnie łamała wytyczne KRRiT. Główne zarzuty wobec TVP dotyczyły publikowania treści zagrażających nieletnim oraz nieprzestrzegania przepisów dotyczących audycji dla osób niepełnosprawnych.

Jednak nie tylko „stara TVP” była celem krytyki. Polsat również otrzymał rekordowe grzywny, sięgające 283 tysięcy złotych, za różne naruszenia, w tym ukryte przekazy handlowe, przekroczenie limitów reklam oraz błędne zakwalifikowanie filmów. TVP została ukarana kwotą 320 tysięcy złotych, głównie za emitowanie treści nieodpowiednich dla dzieci oraz naruszenia przepisów dotyczących programów dla osób niepełnosprawnych.

KRRiT nie omieszkała także mniejszych nadawców, jak TVN Warner Bros. Discovery, grupa Kino Polska, Canal+ Polska czy Red Carpet Media Group. W sumie KRRiT wszczęła 421 postępowań wyjaśniających, z których 38% dotyczyło treści emitowanych w audycjach informacyjnych, 28% związane było z programami publicystycznymi, a 14% z niewystarczającą ochroną małoletnich widzów.

Ta surowa polityka KRRiT wobec polskich stacji telewizyjnych pokazuje, że organ ten nie zamierza przymykać oka na nadużycia. Wysokie kary i liczne postępowania wyjaśniające mają na celu zapewnienie, że treści emitowane w polskich mediach będą zgodne z obowiązującymi normami. Stacje, które nie dostosują się do nowych wymogów, mogą spodziewać się dalszych, wysokich kar finansowych. Przyszłość pokaże, czy ta strategia przyniesie pozytywne zmiany w emisji treści medialnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version