W czwartek, 23 lutego 2023 roku, Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której jednoznacznie potępił wykorzystywanie przez Rosję fałszywych narracji historycznych do uzasadniania wojny przeciwko Ukrainie. Rezolucja ta została przyjęta przy udziale 480 europosłów, którzy głosowali za jej przyjęciem, 58 przeciw, a 48 wstrzymało się od głosu.

Rezolucja PE: historia i dezinformacja
W dokumencie wskazano, że działania Rosji przypominają pakt Ribbentrop-Mołotow, który stanowi szczególne zagrożenie dla suwerenności Polski oraz państw bałtyckich. Parlament Europejski podkreślił, że Rosja prowadzi szeroko zakrojoną kampanię dezinformacyjną, której celem jest podważenie tożsamości narodowej Ukrainy, jej państwowości oraz uzasadnienie rosyjskich stref wpływów.

Pakt Ribbentrop-Mołotow: historia i konsekwencje
Pakt Ribbentrop-Mołotow to porozumienie zawarte w 1939 roku między Związkiem Radzieckim a nazistowskimi Niemcami, w którym oba reżimy totalitarne uzgodniły podział Europy na strefy wpływów. To porozumienie doprowadziło do okupacji części Polski, Rumunii, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy. Zdaniem europosłów, Moskwa nie wzięła na siebie odpowiedzialności za zbrodnie i masowe represje popełnione przez ZSRR.

Rosja: historia i rewizjonizm
Parlament Europejski stanowczo potępił wykorzystywanie przez rosyjski reżim „przeinaczonych argumentów historycznych”, takich jak odwołania do paktu Ribbentrop-Mołotow, w celu manipulowania opinią publiczną w Rosji i mobilizowania społeczeństwa do poparcia wojny z Ukrainą. Rezolucja wezwała Unię Europejską i jej państwa członkowskie do edukowania społeczeństw o zbrodniach ZSRR.

Kult zwycięstwa: historia i propaganda
Rosja stworzyła tzw. „kult zwycięstwa” wokół II wojny światowej, który służy jako narzędzie propagandy. Parlament Europejski oddał hołd ofiarom masowych deportacji, Gułagu, Wielkiego Głodu, zbrodni katyńskiej oraz tragedii górnośląskiej.

Reakcje: europosłowie i politycy
Europoseł Łukasz Kohut z Koalicji Obywatelskiej wyraził zadowolenie z uwzględnienia tragedii Górnego Śląska w rezolucji, podkreślając konieczność przywrócenia pamięci o ofiarach. Parlament Europejski wyraził także zaniepokojenie zapowiedziami gigantów technologicznych, takich jak Meta i X (dawny Twitter), dotyczącymi złagodzenia zasad moderacji treści.

Wnioski: konsekwencje i sankcje
Zdaniem europosłów, takie działania mogą umożliwić Rosji skuteczniejsze prowadzenie kampanii dezinformacyjnych. Rezolucja wezwała do zaostrzenia sankcji wobec rosyjskich mediów. Parlament Europejski podkreślił, że Rosja stwarza szczególne zagrożenie dla Polski i państw bałtyckich, oraz ich suwerenności poprzez historyczny rewizjonizm. W rezolucji wskazano, że Rosja nie wzięła na siebie odpowiedzialności za zbrodnie i masowe represje popełnione przez ZSRR.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version