W ostatnim czasie, temat wsparcia militarnego dla Ukrainy stał się przedmiotem intensywnych dyskusji w polskim społeczeństwie. Według najnowszego sondażu Opinia24 dla Radia Zet, 53 proc. Polaków nie popiera dalszego przekazywania przez Polskę broni Ukrainie. Co więcej, tylko 29 proc. ankietowanych jest zdania, że Polska powinna kontynuować wsparcie militarnego dla Ukrainy.
Wyniki badania wskazują także, że największy sprzeciw wobec dozbrajania Ukrainy wyrażają wyborcy Konfederacji, których aż 85 proc. jest przeciwna przekazaniu więcej broni Ukrainie. Z kolei, wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej, odsetek zwolenników i przeciwników takiego działania rozkłada się po równo i w obu przypadkach wynosi 40 proc..
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wyborców Prawa i Sprawiedliwości, gdzie 54 proc. jest przeciwna przekazaniu więcej broni Ukrainie, a 34 proc. jest za. Warto zauważyć, że w grupie wyborców rządzącej partii, istnieje wyraźny podział w kwestii pomocy militarnej dla Ukrainy.
Analiza odpowiedzi zwolenników koalicji rządzącej i opozycji wskazuje, że 37 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi jest za przekazaniem Ukrainie dodatkowej broni z Polski, a 27 proc. osób deklarujących poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Razem jest przeciwna. Pozostała grupa ankietowanych wskazała odpowiedź: „Nie wiem/trudno powiedzieć”.
Wyniki badania zostały również przeanalizowane pod kątem deklaracji, na kogo odpowiadający zagłosują w nadchodzących wyborach prezydenckich. 38 proc. wyborców Rafała Trzaskowskiego popiera ruch dozbrajania Ukrainy przez Polskę, przeciwko jest 42 proc. zwolenników kandydata Koalicji Obywatelskiej.
Z kolei, 52 proc. deklarujących poparcie dla popieranego przez PiS Karola Nawrockiego jest przeciwna przekazaniu przez Polskę więcej wsparcia militarnego Ukrainie; 37 proc. jego wyborców jest za. Najwięcej przeciwników tego pomysłu reprezentują zwolennicy kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena, których aż 83 proc. jest przeciwna. 13 proc. jego wyborców popiera to działanie.
W przypadku zwolenników kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołowni, 35 proc. badanych zadeklarowało poparcie dla dalszego dozbrajania Ukrainy przez Polskę, a 40 proc. jego wyborców wskazało odpowiedź przeciwną. Pozostali wyborcy wskazanych kandydatów wybrali odpowiedź: „Nie wiem/trudno powiedzieć”.
Badanie zostało zrealizowane przez pracownię Opinia24 na zlecenie Radia ZET metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 23-29 stycznia 2025 roku. Wyniki procentowe zaokrąglono do pełnych wartości.
Warto zauważyć, że wyniki badania mogą stanowić ważny sygnał dla polityków w kwestii pomocy militarnej dla Ukrainy. Polska jest jednym z największych dostawców broni dla Ukrainy wśród państw Unii Europejskiej, a kwestia dalszego wsparcia militarnego dla Ukrainy jest przedmiotem intensywnych dyskusji. Warto pamiętać, że Ukraina walczy o swoją niepodległość i integralność terytorialną, a wsparcie międzynarodowe jest kluczowe dla jej zwycięstwa w konflikcie z Rosją.
W związku z tym, wyniki badania powinny zostać uwzględnione w procesie podejmowania decyzji przez polskich polityków. Pomoc dla Ukrainy jest nie tylko kwestią humanitarną, ale także strategiczną, a Polska powinna odegrać aktywną rolę w tym procesie.