W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, wiele polskich uczelni postanowiło zakończyć współpracę z rosyjskimi partnerami. Wśród nich są wyższe uczelnie, takie jak Politechnika Warszawska, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Decyzja ta jest efektem działań Rosji na Ukrainie, które wywołały ogólnoświatową krytykę i sankcje. Polskie uczelnie zdecydowały się zerwać współpracę naukową z rosyjskimi partnerami, aby nie wspierać działań agresywnych Rosji.

Politechnika Warszawska: zerwanie współpracy z Rosją

Jak poinformował Krzysztof Szymański, rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej, Senat Politechniki Warszawskiej poparł stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki i zarekomendował władzom uczelni zawieszenie współpracy z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi do czasu zakończenia działań zbrojnych i wycofania wojsk rosyjskich z terenu Ukrainy.

Uniwersytet Warszawski: wstrzymanie wypłaty stypendiów

Natomiast Uniwersytet Warszawski przekazał, że na uniwersytecie została wstrzymana wypłata stypendiów finansowanych przez NAWA indywidualnym uczestnikom programów, którzy przyjechali z Rosji.

Resort edukacji i nauki: zaprzestanie współpracy z Rosją

Również na początku marca, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki podał, że resort zaprzestaje współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki. Chodzi przede wszystkim o współpracę w ramach Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnie pod Moskwą oraz Międzynarodowego Centrum Informacji Naukowej i Technicznej, a także w ramach porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie nauki i techniki zawartego 25 sierpnia 1993 roku.

Współpraca naukowa z Rosją: fakty i liczby

Według danych z 2020 roku, Polska i Rosja miały współpracę naukową w ramach 14 różnych programów badawczych, z czego 7 było finansowanych przez UE. W 2021 roku, wartość współpracy naukowej między Polską a Rosją oszacowano na 150 milionów złotych.

Wśród polskich uczelni, które zerwały współpracę z rosyjskimi partnerami, są również Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski i Śląski Uniwersytet Medyczny.

Konsekwencje zerwania współpracy z Rosją

Zerwanie współpracy z rosyjskimi partnerami oznacza, że polskie uczelnie nie będą już prowadzić wspólnych badań naukowych, wymiany studentów i profesorów, a także nie będą zdobywać funduszy na projekty badawcze z Rosji.

Ten krok jest ważnym gestem solidarności z Ukrainą i pokazuje, że polskie uczelnie potępią agresywną politykę Rosji.

Źródła:

* Polska Agencja Prasowa (2022)
* Ministerstwo Edukacji i Nauki (2022)
* NAWA (2022)
* Uniwersytet Warszawski (2022)
* Politechnika Warszawska (2022)

Więcej informacji na temat polskich uczelni i ich współpracy z rosyjskimi partnerami można znaleźć na stronach internetowych tych uczelni.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version