Od stycznia 2025 roku Polska wprowadzi globalny podatek minimalny, który będzie wynosił aż 15 proc. Wynika to z międzynarodowej inicjatywy OECD, mającej na celu przeciwdziałanie agresywnym praktykom podatkowym korporacji międzynarodowych.

Celem tej reformy jest zwiększenie sprawiedliwości w opodatkowaniu dużych firm, które często wykorzystują jurysdykcje o niższym opodatkowaniu, aby uniknąć płacenia podatków. Podatek minimalny obejmie firmy o rocznych przychodach przekraczających 750 milionów euro i będzie wymagał od nich zapłaty w Polsce podatku wyrównawczego, jeśli ich efektywna stawka podatkowa spadnie poniżej 15%.

Wprowadzenie nowych przepisów jest również odpowiedzią na presję Komisji Europejskiej, która skierowała sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Aby zrekompensować potencjalnie mniejszą atrakcyjność inwestycyjną, Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje zastąpienie dotychczasowych zwolnień podatkowych grantami gotówkowymi. Nowy system wsparcia pozwoli na przyznanie inwestorom wsparcia finansowego opartego na określonych kryteriach, takich jak skala i lokalizacja inwestycji czy spełnienie kryteriów jakościowych.

Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego może przynieść Polsce kilka korzyści, w tym zwiększenie wpływów do budżetu państwa, większą transparentność i jednolitość systemu podatkowego, co może wpłynąć na wzrost zainteresowania inwestycjami o wysokiej wartości dodanej.

Globalny podatek minimalny to kluczowy element współczesnej polityki podatkowej, mający na celu poprawę sprawiedliwości opodatkowania w skali globalnej. Wprowadzenie nowych przepisów stanowi wyzwanie dla Polski, ale jednocześnie otwiera drogę do bardziej zrównoważonego i uczciwego systemu fiskalnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version