W ostatnim czasie Polska została poddana krytyce ze strony ekspertów i organizacji międzynarodowych z powodu swojego stosunku do premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Deklaracja polskich władz o zapewnieniu bezpieczeństwa Netanjahu podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau wywołała wiele kontrowersji i pytań o rolę Polski w sprawie międzynarodowej.

Dr Maciej Żenkiewicz z Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wypowiedział się w tej sprawie, twierdząc, że deklaracja polskich władz to wybiórcze stosowanie prawa, jego relatywizacja i dawanie argumentów Rosji. Ekspert zwrócił uwagę, że podobne działania miały miejsce w Mongolii wobec Władimira Putina, co wywołało olbrzymie poparcie ze strony międzynarodowej społeczności.

Warto przypomnieć, że Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Netanjahu i dwóch innych osób oskarżonych o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael. Polska, jako strona Statutu Rzymskiego, powinna szanować zasady tego statutu i jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Dr Żenkiewicz zwrócił uwagę, że wybiórcze stosowanie prawa prowadzi do erozji i podważenia prawa międzynarodowego, co może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo w społeczności międzynarodowej. Ekspert nie chciał oceniać działań Izraela, ale podkreślił, że Polska jako uczestnik społeczności międzynarodowej powinna szanować prawo, jeżeli się do tego zobowiązała.

Warto również zwrócić uwagę, że Polska jest stroną Statutu Rzymskiego i powinna szanować decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego. Trybunał podkreślił, że państwa-sygnatariusze Statutu Rzymskiego mają obowiązek egzekwowania decyzji trybunału.

Warto zauważyć, że Polska podejmując takie działania, kwestionuje rolę Międzynarodowego Trybunału Karnego i prawo międzynarodowe. Taka sytuacja może negatywnie wpłynąć na prestiż Polski na arenie międzynarodowej i podważyć zaufanie do Polski jako partnera współpracy.

Warto również zauważyć, że Polska powinna prowadzić długofalową i odpowiedzialną politykę, która szanuje prawo i interesy międzynarodowe, a nie kierować się tylko interesami wewnętrznymi i potrzebami odbioru elektoratu.

W końcu warto podkreślić, że Polska powinna powrócić do swoich zobowiązań międzynarodowych i szanować prawo międzynarodowe, aby uniknąć dalszych kontrowersji i utraty zaufania w społeczności międzynarodowej.

Źródła:

* PAP, „Polska zobowiązała się zapewnić bezpieczeństwo Netanjahu podczas obchodów 80. rocznicy Auschwitz-Birkenau”
* Międzynarodowy Trybunał Karny, „Oświadczenie w sprawie decyzji polskiego rządu w sprawie wydanego nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu”
* Wywiad z Dr. Maciejem Żenkiewiczem, ekspertem z Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego UMK w Toruniu

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version