W styczniu 2025 roku, Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co oznacza, że nasz kraj będzie odpowiedzialny za prowadzenie dyskusji i negocjacji między krajami członkowskimi UE. W związku z tym, premier Donald Tusk udał się do Szwecji na spotkanie szefów państw nordyckich i bałtyckich, aby omówić trzy kluczowe kwestie, które będą miały znaczący wpływ na polską prezydencję.

Relacje ze Stanami Zjednoczonymi

Pierwszym priorytetem będzie ocena relacji między Europą a Stanami Zjednoczonymi po ostatnich wyborach prezydenckich w USA. W związku z tym, Polska szuka formuły łączącej państwa, które mają identyczne stanowisko w kwestii relacji transatlantyckich, NATO, Ukrainy, bezpieczeństwa regionu i polityki wobec Rosji.

W trakcie spotkania w Szwecji, premier Tusk podkreślił, że Polska wspólnie z państwami bałtyckimi pracuje nad linią obrony przed ewentualną rosyjską agresją. -U nas jest to Tarcza Wschód, a państwa bałtyckie podobny system fortyfikacji budują, chcemy zrobić z tego jedno przedsięwzięcie- powiedział premier.

Współpraca regionalna

Drugim priorytetem będzie współpraca regionalna w kontekście bezpieczeństwa. Premier Tusk ocenił, że to spotkanie jest kluczowe w kwestii polskiej prezydencji, która rozpocznie się w styczniu 2025 roku. -Od wielu miesięcy Polska szuka formuły łączącej państwa, która mają jednoznaczne i bardzo podobne, jeśli nie identyczne, stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich, NATO, Ukrainy, bezpieczeństwa regionu i polityki wobec Rosji- powiedział.

Wojna w Ukrainie

Trzecim priorytetem będzie wojna w Ukrainie. Premier Tusk podkreślił, że Polska szuka formuły łączącej państwa, które mają identyczne stanowisko w kwestii Ukrainy i polityki wobec Rosji. W związku z tym, Polska wspólnie z państwami bałtyckimi pracuje nad linią obrony przed ewentualną rosyjską agresją.

Gospodarka europejska

W trakcie spotkania w Szwecji, premier Tusk podkreślił również, że Europa musi się obudzić również w kontekście gospodarczym. -Gospodarka europejska na nowo musi stać się potęgą, która nie boi się żadnej konkurencji- ocenił premier.

Według danych OECD, PKB UE wynosi około 18,3% globalnego PKB, co czyni UE drugą co do wielkości gospodarką świata. Jednakże, aby utrzymać swoją pozycję, Europa musi współpracować i rozwijać swoją gospodarkę.

Wnioski

W związku z tym, spotkanie w Szwecji jest kluczowe w kwestii polskiej prezydencji w Radzie UE. Premier Tusk podkreślił, że Polska szuka formuły łączącej państwa, które mają identyczne stanowisko w kwestii relacji transatlantyckich, NATO, Ukrainy, bezpieczeństwa regionu i polityki wobec Rosji.

Według danych Eurostat, w 2022 roku, UE wyeksportowała do USA towary o wartości około 544 mld euro, co czyni USA drugim co do wielkości partnerem handlowym UE. Jednakże, aby utrzymać swoją pozycję, Europa musi współpracować i rozwijać swoją gospodarkę.

Źródła:

* OECD – Gross domestic product (GDP)
* Eurostat – EU trade in goods with the United States
* UE – Prezydencja Rady UE
* Government of Poland – Premier Donald Tusk

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version