Komisja Europejska (KE) wyrządziła Polsce wezwanie do zapłaty 69 milionów euro za niewykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (SN). To już kolejny etap konfliktu między Polską a UE w sprawie reformy sądownictwa.

Na mocy decyzji TSUE z listopada 2020 roku, Polska zobowiązała się do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN, która jest jednostką odpowiedzialną za dyscyplinowanie sędziów. Jednakże, pomimo wyroku, Polska nie wykonała tego postanowienia, co skutkowało wdrożeniem przez KE procedury nakazującej zapłatę kary.

45 dni na zapłatę kary

Od dnia doręczenia wezwania, Polska ma 45 dni na uregulowanie kary w wysokości 69 milionów euro. Jeśli Polska nie zapłaci kary w wyznaczonym terminie, KE może zastosować dodatkowe sankcje, w tym np. obniżenie pomocy finansowej z funduszy UE.

Według danych KE, Polska jest jednym z największych beneficjentów funduszy UE. W roku 2020 Polska otrzymała 12,4 miliarda euro pomocy finansowej z UE, co stanowiło około 2,5% PKB kraju. Możliwe obniżenie tej pomocy mogłoby więc mieć istotny wpływ na gospodarkę polską.

Bilans relacji Polska-UE

Konflikt dotyczący reformy sądownictwa w Polsce doprowadził do znacznego ochłodzenia relacji między Polską a UE. W ciągu ostatnich kilku lat, UE wielokrotnie wyrażała swoje zaniepokojenie zmianami w polskim sądownictwie, które zdaniem UE, mogą naruszyć niezależność sądów.

Według danych Eurobarometru, w 2020 roku tylko 35% Polaków deklarowało swoją zaufanie do UE, co jest jednym z najniższych wskaźników wśród krajów UE. Z drugiej strony, 60% Polaków popiera członkostwo Polski w UE.

Wyrok TSUE a reforma sądownictwa

Wyrok TSUE i kara nałożona przez KE mogą mieć znaczący wpływ na dalszy rozwój reformy sądownictwa w Polsce. Według eksperckich analiz, reforma sądownictwa w Polsce może kosztować nawet 200 milionów złotych w ciągu najbliższych lat.

Zdaniem części ekspertów, kara nałożona przez KE może skłonić polski rząd do zmiany swoich planów wobec reformy sądownictwa. Jednakże, inni eksperci twierdzą, że Polska będzie kontynuować swoją politykę wobec sądownictwa, pomimo decyzji TSUE i KE.

W każdym przypadku, sprawa kar finansowych i przyszłość reformy sądownictwa w Polsce pozostaje niejasna i stanowi ważny temat dyskusji w polskiej polityce i społeczeństwie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version