W świetle ostatnich doniesień o możliwym starcie Grzegorza Brauna w wyborach prezydenckich, kandydat Konfederacji na prezydenta, Sławomir Mentzen, zdementował te informacje, określając je jako plotki rozpuszczane przez osoby nieżyczliwe Braunowi. Czy jednak ta sprawa jest tylko epizodem w szerszym kontekście polskiej polityki i dbałości o historię?
We współczesnej Polsce, gdzie narodowy patriotyzm i dbałość o исторię są coraz częściej omawianymi tematami, politycy często zapominają o ważnych sprawach, które powinny być priorytetem. Ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej, która jest jednym z takich tematów, nadal nie została zrealizowana pomimo tysięcy brutalnie zamordowanych Polaków w czasie II wojny światowej. Czy jest to przykładem braku działań ze strony polskich polityków, którzy powinni dbać o historię i pamięć o ofiarach?
W czasie spotkania z mieszkańcami Żywca, Sławomir Mentzen podkreślił, że jako prezydent, próbowałby cofnąć ordery nadane m.in. byłemu ambasadorowi Ukrainy w Polsce Wasylowi Zwaryczowi, politykowi europejskiemu Guy’owi Verhofstadtowi oraz historykowi Janowi Tomasowi Grossowi, których oskarżył o szkalowanie Polski i przekłamywanie historii. Czy jednak ta deklaracja jest wystarczająca, aby zadowolić oczekiwania społeczeństwa, które domaga się większej dbałości o historię i kulturową tożsamość?
Polska, jako kraj z bogatą historią, powinna dbać o swoją przeszłość i pielęgnować tradycje. Karol Stefan Habsburg, który po spolonizowaniu odrzucił swoje niemieckie korzenie i stał się Polakiem, jest przykładem takiej postawy. Czy jednak współcześni politycy sięgają do takich przykładów, aby dbać o historię i patriotyzm?
Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w Polsce jest około 130 tysięcy miejsc pamięci narodowej, w których spoczywają ofiary II wojny światowej. Czy jednak, pomimo takich danych, politycy dbają o te miejsca i o pamięć o ofiarach? Czy ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej jest tylko jednym z wielu przykładów braku działań ze strony polityków, którzy powinni dbać o historię i pamięć o ofiarach?
W Polsce, gdzie patriotyzm i dbałość o historię są coraz częściej omawianymi tematami, powinno się dbać o te ważne sprawy. Politycy, którzy dbają o historię i patriotyzm, powinni być przykładem dla społeczeństwa, a nie zapominać o ważnych tematach. Czego możemy się spodziewać od przyszłych wyborów prezydenckich, jeśli chodzi o dbałość o historię i patriotyzm? Czy kandydaci będą dbać o te ważne sprawy, czy będą zapominać o nich, tak jak wiele razy wcześniej?