W dniu 14 września 2023 roku, Donald Tusk, były premier Polski, wystąpił w Parlamencie Europejskim z przemówieniem, w którym przedstawił priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W swoim wystąpieniu Tusk skrytykował niektóre rozwiązania Zielonego Ładu, który jest programem Unii Europejskiej mającym na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Tusk wezwał również urzędników do deregulacji, aby zwiększyć efektywność gospodarki europejskiej.

Podczas debaty, do Donalda Tuska zwrócił się Thomas Froelich, niemiecki eurodeputowany z partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Froelich, który ma polskie korzenie, zaczął swoje wystąpienie w języku polskim, mówiąc: „Panie premierze Tusk, pan chyba lepiej rozumie po niemiecku”. Następnie kontynuował swoje przemówienie w języku niemieckim, atakując politykę Tuska i jego rządu.

Froelich stwierdził, że politycy tacy jak Tusk są największym niebezpieczeństwem dla Europy. Zaznaczył również, że gdy Tusk był w opozycji, atakował suwerenność Polski przy pomocy Unii Europejskiej. Froelich skrytykował również rząd Tuska, mówiąc, że coraz bardziej przypomina reżim i niszczy praworządność w Polsce.

Według Froelicha, Unia Europejska toleruje politykę Tuska, ponieważ był on zawsze „najgrzeczniejszym europejskim politykiem”. Następnie Froelich porównał Tuska do Angeli Merkel i Ursuli von der Leyen, mówiąc, że jest on „polską Angelą Merkel Ursulą von der Leyen”. Froelich stwierdził również, że Tusk jest dumny z tego, że szerzy masową migrację, cenzurę i eskalcację geopolityczną, a także Zielony Ład.

Warto zauważyć, że Zielony Ład jest programem, który ma na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i poprawę jakości środowiska w Unii Europejskiej. Program ten przewiduje m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej i poprawę efektywności energetycznej.

Według Eurostatu, w 2022 roku Unia Europejska wyemitowała 3,8 miliarda ton dwutlenku węgla, co oznacza spadek o 2,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Polska jest jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej, z emisją 344 milionów ton dwutlenku węgla w 2022 roku.

Warto również zauważyć, że praworządność jest jednym z podstawowych wartości Unii Europejskiej. Polska została skrytykowana za naruszenia praworządności, w tym za reformę sądownictwa i ograniczenia wolności mediów.

W 2022 roku Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie na temat stanu praworządności w Unii Europejskiej, w którym stwierdzono, że Polska jest jednym z krajów, które naruszają praworządność. Polska jest również jednym z krajów, które zostały objęte postępowaniem w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przez Komisję Europejską.

Podsumowując, priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej są ważnym tematem dyskusji w Parlamencie Europejskim. Donald Tusk przedstawił swoje przemówienie, w którym skrytykował niektóre rozwiązania Zielonego Ładu i wezwał do deregulacji. Thomas Froelich z Alternatywy dla Niemiec (AfD) skrytykował politykę Tuska i jego rządu, mówiąc, że są oni największym niebezpieczeństwem dla Europy. Warto zauważyć, że praworządność i Zielony Ład są ważnymi tematami dyskusji w Unii Europejskiej, a Polska jest jednym z krajów, które zostały skrytykowane za naruszenia praworządności i emisję gazów cieplarnianych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version