W Polsce rośnie świadomość na temat równości płci w polityce. Według najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET, aż 61 procent Polaków nie ma preferencji co do płci kandydata na prezydenta. Wynik ten wskazuje na zmianę w świadomości społecznej i wzrost akceptacji dla kobiet na stanowiskach politycznych.

Równość płciowa w polityce – tendencje i dane

Wyniki sondażu wskazują, że jedynie 4 procent ankietowanych preferuje kobietę na stanowisku prezydenta, podczas gdy 35 procent wskazuje mężczyznę. Jednakże, wśród osób, które uznały, że nie wiadomo, czy kobieta czy mężczyzna powinien być prezydentem, więcej kobiet (64 procent) niż mężczyzn (57 procent) odpowiedziało, że „nie wiem”.

Kandydatki na prezydenta – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Magdalena Biejat i Beata Szydło

W badaniu zapytano również o opinię na temat potencjalnych kandydatek na prezydenta. Wśród najczęściej wymienianych postaci znalazły się: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Magdalena Biejat oraz Beata Szydło. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, cieszy się pozytywnym nastawieniem 28 procent badanych. Z kolei 46 procent nie miało zdania lub nie znało jej.

Wyniki sondażu – poparcie dla kandydatek

Wyniki sondażu wskazują, że Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uzyskała największe poparcie wśród kandydatek, z 13 procentami ankietowanych, którzy wskazali ją jako swoją preferowaną kandydatkę. Po 9 procent poparcia zyskali Magdalena Biejat oraz Włodzimierz Czarzasty, a najwięcej, bo 14 procent, otrzymał Robert Biedroń.

Równość płciowa w polityce – wyzwania i szanse

Wyniki sondażu wskazują, że Polacy coraz częściej akceptują kobiety na stanowiskach politycznych. Jednakże, nadal istnieją wyzwania, jakie stoją przed kobietami w polityce. Według danych z Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), w 2020 roku kobiety stanowiły jedynie 27 procent parlamentarzystów w Polsce.

Konkluzja

Wyniki sondażu wskazują, że Polacy coraz częściej akceptują kobiety na stanowiskach politycznych. Wzrost świadomości na temat równości płciowej w polityce jest korzystny dla demokracji i rozwoju społeczeństwa. Jednakże, nadal istnieją wyzwania, jakie stoją przed kobietami w polityce, i konieczne jest dalsze wsparcie i promowanie równości płciowej w polityce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version