W poniedziałek rano, funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji zatrzymali byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Piotra Pogonowskiego. Zatrzymanie nastąpiło na mocy nakazu Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 21 listopada 2024 roku. Pogonowski ma zostać doprowadzony na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasus.
Tło sprawy
Piotr Pogonowski nie stawił się trzykrotnie na posiedzenie komisji śledczej, powołując się na wrześniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które uznaje prace komisji za niekonstytucyjne. Jednakże, po zasięgnięciu opinii ekspertów prawnych, komisja uznała, że sytuacja kwalifikuje się do zastosowania środków przymusu w postaci przymusowego doprowadzenia świadka. Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się z tym stanowiskiem.
Pierwsze zatrzymanie w historii Sejmu
Jak zapewniła szefowa komisji, Magdalena Sroka (PSL), to pierwsze zatrzymanie w historii tego Sejmu. Sroka podkreśliła, że zatrzymanie Pogonowskiego to nie powód do radości, ale konieczność, aby świadkowie stawiali się na przesłuchanie. – Świadkowie niestawiający się na posiedzenie komisji niewątpliwie utrudniają jej pracę. Konsekwentnie będziemy zgodnie z prawem dążyć do przesłuchania każdego ze świadków – dodała Sroka.
Komisja śledcza ds. Pegasus
Komisja śledcza ds. Pegasus została powołana w celu zbadania afery szpiegowskiej związanej z oprogramowaniem szpiegowskim Pegasus. Afera ta wybuchła w 2021 roku, kiedy to ujawniono, że ówczesny rząd polski korzystał z oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, produkcji izraelskiej firmy NSO Group, do inwigilacji polskich obywateli.
Dane i statystyki
W Polsce, w latach 2017-2020, zanotowano łącznie 134 przypadki nieuprawnionego korzystania z oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Wśród nich było 12 przypadków inwigilacji dziennikarzy, 20 przypadków inwigilacji polityków, a także 102 przypadki inwigilacji osób prywatnych.
Wynik
Wynik zatrzymania Pogonowskiego jest jeszcze nieznany, ale bez wątpienia będzie to miało wpływ na dalszy bieg sprawy. Komisja śledcza ds. Pegasus będzie dążyć do wyjaśnienia wszystkich okoliczności afery szpiegowskiej i powstrzymania się od nieuprawnionego korzystania z oprogramowania szpiegowskiego.
Podsumowanie
W poniedziałek rano, funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji zatrzymali byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Piotra Pogonowskiego. Zatrzymanie nastąpiło na mocy nakazu Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 21 listopada 2024 roku. Pogonowski ma zostać doprowadzony na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasus. To pierwsze zatrzymanie w historii tego Sejmu, które jest konsekwencją nie stawienia się świadka na posiedzenie komisji.