Wkrótce pijani kierowcy w Polsce mogą stracić nie tylko swoje prawo jazdy, ale również swoje auto. Projekt nowych kar i konfiskat samochodów, który jest obecnie rozpatrywany przez Komitet Rady Ministrów, przewiduje, że pijany kierowca może stracić auto, nawet jeśli nie spowodował wypadku.
Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu
Zgodnie z projektem, pijany kierowca, u którego wykryje się przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci swoje auto, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek czy nie. Konfiskata nastąpi również w casosłowie, gdy kierowca spowoduje wypadek czy katastrofę w ruchu lądowym, a także gdy kierowca jest recydywistą i kolejny raz wsiądzie do auta po alkoholu.
Wynajęte auto, większe kary
Jeżeli kierowca wynajmie auto, np. skorzysta z auta na minuty, wypożyczy auto czy nawet pożyczy od rodziny lub przyjaciela, wtedy jest w jeszcze gorszej sytuacji. Samochód zwracany jest do właściciela, a kierowca płaci karę w wysokości jego równowartości. Oznacza to, że w przypadku złapania na gorącym uczynku kierowcy, który prowadził po alkoholu wynajęte auto sportowe, kierowca może zapłacić miliony złotych kary.
Zaostrzone kary więzienne
Zaostrzone zostaną również kary więzienne za jazdę po alkoholu. Obecnie za samo prowadzenie pod wpływem alkoholu grozi do dwóch lat więzienia. Kara zostanie zwiększona do 3 lat. Dłużej spędzi za kratkami również pijany kierowca, który spowodował wypadek śmiertelny. Kara będzie nie niższa niż 5 lat więzienia, a jeżeli w wypadku ktoś zostanie ranny, nie niższa niż 3 lat.
Statystyki wypadków drogowych w Polsce
Według danych Policji, w 2020 roku w Polsce doszło do 36 351 wypadków drogowych, w których zginęło 2 860 osób, a 44 171 osób zostało ranny. Wśród przyczyn wypadków drogowych, alkohol jest jednym z głównych czynników. W 2019 roku, pijani kierowcy spowodowali 13,4% wszystkich wypadków drogowych w Polsce.
Źródła
* Ministerstwo Sprawiedliwości
* Policja
* GUS (Główny Urząd Statystyczny)
W Polsce, wypadki drogowe są jednym z głównych problemów społecznych. Nowe kary i konfiskaty samochodów są próbą ograniczenia tej plagii i poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jeżeli projekt zostanie przyjęty, można się spodziewać, że liczba wypadków drogowych spadnie, a pijani kierowcy będą musieli ponieść konsekwencje swoich działań.