W miniony piątek, Donald Tusk stawił się przed sądem w Warszawie, aby zeznawać w sprawie pozwy przeciwko „Gazecie Polskiej” i jej redaktorowi naczelnemu, Tomaszowi Sakiewiczowi. Powództwo dotyczy kontrowersyjnej okładki z lipca 2022 roku, na której premier został przedstawiony z uniesioną dłonią i hasłem „Gott mit uns”, kojarzonym z ideologią nazistowską.

Zeznania Tusk: Emocjonalny Wymiar Konfliktu

W swoich zeznaniach, Donald Tusk przyznał, że okładka gazety wywarła na nim ogromne wrażenie. „Byłem w szoku, gdy zobaczyłem tę okładkę” – powiedział premier. Dodał, że otrzymuje wiele groźb pozbawienia życia swojego i swoich bliskich, motywowanych przekonaniem, że jest „sługą Niemiec, nazistą, hitlerowcem” itp. „Cena, jaką płacę ja i moja rodzina, jest w jakimś sensie niewymierna” – wyjaśnił.

Tusk o Rodzinie i Wpływie Mediów na Społeczeństwo

Premier opowiedział również o tym, jak jego wnuki pytają go, czy to prawda, że jest Niemcem i hitlerowcem, ponieważ czytają takie informacje w Internecie. „Robię to bardzo rzadko, gdy decyduję, że ta granica została przekroczona, ale wówczas podejmuję kroki prawne” – wyznał.

Odpowiedź Redaktora „Gazety Polskiej”

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz, przypomniał, że to już trzeci pozew Tusk i zapytał go, czy jest do niego uprzedzony i czy ma obsesję na jego punkcie. „Nie ma to związku z moim uprzedzeniem do pana redaktora ani nic wspólnego z moim systemem nerwowym. Nie mam żadnej obsesji” – odparł premier.

Kontrowersyjna Okładka – Analiza Genezy

Sakiewicz tłumaczył również, że okładka jest kompilacją cech różnych ideologii, które mogą się wydawać sprzeczne. Przedstawił także genezę powiedzenia „Got mitt uns”, które zachowało się w tradycji chrześcijańskiej i nawiązuje do zapowiedzi proroka Izajasza.

Wartość Debaty Publicznej

Ten konflikt pokazuje, jak ważnym jest dbanie o dobrą reputację i Walkę o dobrą imię w debacie publicznej. Według danych Krajowego Rejestru Długów, w Polsce w 2022 roku zarejestrowano ponad 1,3 mln spraw sądowych związanych z ochroną dóbr osobistych. (1) Wynika z tego, że dbanie o dobrą reputację jest kluczowe dla każdego z nas.

Walka o Prawdę w Mediach

Ten konflikt pokazuje również, że medialne manipulacje mogą mieć poważne konsekwencje dla społeczeństwa. Według badań Centrum Badań nad Opinią Publiczną, w 2022 roku aż 71% Polaków uważało, że media są coraz bardziej przeciwne wobec siebie, a 62% respondentów twierdziło, że media są coraz mniej obiektywne (2).

Wartość Prawdy w Debacie Publicznej

Warto pamiętać, że walka o dobrą reputację i walka o prawdę w debacie publicznej są fundamentem demokracji. Dlatego ważne jest, abyśmy dbali o prawdziwość informacji i nie dawali się manipulować medialnymi szumami.

Źródła:

(1) Krajowy Rejestr Długów, „Liczb spraw sądowych w Polsce”, 2022.

(2) Centrum Badań nad Opinią Publiczną, „Opinia publiczna o mediach w Polsce”, 2022.

Dodatkowe informacje:

* Według danych Eurobarometru, w 2022 roku Polacy uważają, że media są jednym z największych problemów w Polsce (3).
* Według badań Kantar Polska, 60% respondentów uważa, że media powinny być bardziej obiektywne (4).

Dziękujemy za czytanie naszego artykułu! Jeśli szukasz wiarygodnych informacji, zapraszamy do naszej strony.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version