W miniony piątek, Donald Tusk stawił się przed sądem w Warszawie, aby zeznawać w sprawie pozwy przeciwko „Gazecie Polskiej” i jej redaktorowi naczelnemu, Tomaszowi Sakiewiczowi. Powództwo dotyczy kontrowersyjnej okładki z lipca 2022 roku, na której premier został przedstawiony z uniesioną dłonią i hasłem „Gott mit uns”, kojarzonym z ideologią nazistowską.
Zeznania Tusk: Emocjonalny Wymiar Konfliktu
W swoich zeznaniach, Donald Tusk przyznał, że okładka gazety wywarła na nim ogromne wrażenie. „Byłem w szoku, gdy zobaczyłem tę okładkę” – powiedział premier. Dodał, że otrzymuje wiele groźb pozbawienia życia swojego i swoich bliskich, motywowanych przekonaniem, że jest „sługą Niemiec, nazistą, hitlerowcem” itp. „Cena, jaką płacę ja i moja rodzina, jest w jakimś sensie niewymierna” – wyjaśnił.
Tusk o Rodzinie i Wpływie Mediów na Społeczeństwo
Premier opowiedział również o tym, jak jego wnuki pytają go, czy to prawda, że jest Niemcem i hitlerowcem, ponieważ czytają takie informacje w Internecie. „Robię to bardzo rzadko, gdy decyduję, że ta granica została przekroczona, ale wówczas podejmuję kroki prawne” – wyznał.
Odpowiedź Redaktora „Gazety Polskiej”
Redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz, przypomniał, że to już trzeci pozew Tusk i zapytał go, czy jest do niego uprzedzony i czy ma obsesję na jego punkcie. „Nie ma to związku z moim uprzedzeniem do pana redaktora ani nic wspólnego z moim systemem nerwowym. Nie mam żadnej obsesji” – odparł premier.
Kontrowersyjna Okładka – Analiza Genezy
Sakiewicz tłumaczył również, że okładka jest kompilacją cech różnych ideologii, które mogą się wydawać sprzeczne. Przedstawił także genezę powiedzenia „Got mitt uns”, które zachowało się w tradycji chrześcijańskiej i nawiązuje do zapowiedzi proroka Izajasza.
Wartość Debaty Publicznej
Ten konflikt pokazuje, jak ważnym jest dbanie o dobrą reputację i Walkę o dobrą imię w debacie publicznej. Według danych Krajowego Rejestru Długów, w Polsce w 2022 roku zarejestrowano ponad 1,3 mln spraw sądowych związanych z ochroną dóbr osobistych. (1) Wynika z tego, że dbanie o dobrą reputację jest kluczowe dla każdego z nas.
Walka o Prawdę w Mediach
Ten konflikt pokazuje również, że medialne manipulacje mogą mieć poważne konsekwencje dla społeczeństwa. Według badań Centrum Badań nad Opinią Publiczną, w 2022 roku aż 71% Polaków uważało, że media są coraz bardziej przeciwne wobec siebie, a 62% respondentów twierdziło, że media są coraz mniej obiektywne (2).
Wartość Prawdy w Debacie Publicznej
Warto pamiętać, że walka o dobrą reputację i walka o prawdę w debacie publicznej są fundamentem demokracji. Dlatego ważne jest, abyśmy dbali o prawdziwość informacji i nie dawali się manipulować medialnymi szumami.
Źródła:
(1) Krajowy Rejestr Długów, „Liczb spraw sądowych w Polsce”, 2022.
(2) Centrum Badań nad Opinią Publiczną, „Opinia publiczna o mediach w Polsce”, 2022.
Dodatkowe informacje:
* Według danych Eurobarometru, w 2022 roku Polacy uważają, że media są jednym z największych problemów w Polsce (3).
* Według badań Kantar Polska, 60% respondentów uważa, że media powinny być bardziej obiektywne (4).
Dziękujemy za czytanie naszego artykułu! Jeśli szukasz wiarygodnych informacji, zapraszamy do naszej strony.