Watykan poinformował w sobotnim wieczornym biuletynie medycznym, że stan papieża Franciszka, hospitalizowanego w rzymskiej Poliklinice Gemelli, pozostaje krytyczny, a zagrożenie dla jego zdrowia nadal nie zostało zażegnane. Jak wynika z danych, papież jest hospitalizowany od 8 dni z powodu obustronnego zapalenia płuc.
Według komunikatu, stan zdrowia papieża jest nadal krytyczny, a zagrożenie nie minęło. Dziś rano papież Franciszek przeszedł przedłużony kryzys oddechowy na tle astmy oskrzelowej, który wymagał podania dużej ilości tlenu. Dzisiejsze badania krwi wykazały ponadto małopłytkowość, połączoną z anemią, z powodu której konieczne było przeprowadzenie hemotransfuzji.
Watykan podkreślił następnie, że Ojciec Święty jest przytomny i spędził dzień w fotelu, choć bardziej cierpiał niż wczoraj. Zaznaczono również, że obecnie nie jest możliwe postawienie dalszej prognozy. Komunikat wskazuje na pogorszenie stanu zdrowia papieża w ósmym dniu jego hospitalizacji z powodu obustronnego zapalenia płuc.
Według danych z Ministerstwa Zdrowia, obustronne zapalenie płuc jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród osób starszych. W 2020 roku, ok. 15% zgonów w Polsce było spowodowanych chorobami układu oddechowego, w tym zapaleniem płuc.
Papież Franciszek jest 85. lat i od kilku lat cierpi na astmę oskrzelową. W 2021 roku, przeszedł operację w związku z zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Mimo swojego wieku, papież jest aktywny i zaangażowany w działalność Kościoła.
W związku z pogorszeniem stanu zdrowia papieża, Kościół katolicki na całym świecie modli się za zdrowie i powrót do zdrowia papieża Franciszka. Modlitwy są odprawiane w kościołach i kaplicach na całym świecie, a wierni są zachęcani do modlitwy za papieża.
Według danych, ok. 1,3 mld ludzi na świecie jest katolikami, a papież Franciszek jest przywódcą Kościoła katolickiego. Jego zdrowie jest ważne nie tylko dla Kościoła, ale również dla światowej społeczności.
Papież Franciszek jest znany ze swojej otwartości i zaangażowania w sprawy społeczne, w tym ochronę środowiska i prawa człowieka. Jego zdrowie jest ważne dla przyszłości Kościoła i światowej społeczności.