W wieku 98 lat zmarł Marian Turski, wybitny historyk, dziennikarz i były więzień Auschwitz. Jego śmierć to wielka strata dla społeczności polskiej i międzynarodowej, której przypominał o tragedii Holokaustu i ostrzegał przed powtarzaniem błędów przeszłości.
Marian Turski urodził się 26 czerwca 1926 roku w Druskiennikach w rodzinie polskich Żydów jako Mosze Turbowicz. W czasie II wojny światowej trafił do łódzkiego getta, a w sierpniu 1944 roku został deportowany do Auschwitz. Przeżył marsz śmierci do Buchenwaldu, a następnie kolejny – do Theresienstadt, gdzie doczekał wyzwolenia w 1945 roku.
Po wojnie Marian Turski poświęcił życie walce o pamięć o ofiarach Holokaustu. Zamieszkał w Warszawie i działał w organizacjach młodzieżowych, a następnie pracował jako dziennikarz i publicysta. Od 1957 roku był związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie kierował działem historycznym. Angażował się w pracę Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Żydowskiego Instytutu Historycznego i Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej.
Marian Turski brał udział w licznych inicjatywach upamiętniających ofiary nazizmu. Za swoją działalność otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia, w tym był honorowym obywatelem Warszawy i Łodzi. Podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w 2020 roku, Marian Turski wygłosił poruszające przemówienie, w którym powiedział: „Auschwitz nie spadło z nieba. Nie bądźcie obojętni, jeśli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana”.
Marian Turski zaproponował także „jedenaste przykazanie” – „Nie bądź obojętny”, które stało się hasłem jego życia i działalności. Był mężem Haliny Paszkowskiej-Turskiej, operatorki dźwięku, która zmarła w 2017 roku. Ich córką jest flecistka Joanna Turska.
Dziedzictwo Mariana Turskiego jest ogromne. Jego przemówienia i artykuły były słyszane i czytane na całym świecie, a jego działalność na rzecz upamiętnienia ofiar Holokaustu pozostanie na zawsze w pamięci. Marian Turski był prawdziwym strażnikiem pamięci, który przypominał nam o tragedii Holokaustu i ostrzegał przed powtarzaniem błędów przeszłości.
Warto wspomnieć, że Marian Turski był również aktywnym uczestnikiem debaty publicznej, a jego wypowiedzi i artykuły były publikowane w licznych mediach. Był także gościem w wielu programach telewizyjnych i radiowych, gdzie dzielił się swoimi doświadczeniami i wiedzą.
Marian Turski otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją działalność, w tym Nagrodę im. Jana Karskiego oraz Nagrodę im. Ireny Sendlerowej. Był także honorowym członkiem wielu organizacji, w tym Żydowskiego Instytutu Historycznego i Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej.
Jego działalność na rzecz upamiętnienia ofiar Holokaustu była niezwykle ważna, a jego przemówienia i artykuły pomogły wielu ludziom zrozumieć tragiczną historię Holokaustu. Marian Turski był także nauczycielem i mentorem dla wielu młodych ludzi, którzy chcieli się dowiedzieć więcej o Holokauście i jego ofiarach.
W związku z jego śmiercią, Muzeum Polin zapowiedziało organizację uroczystości pożegnalnych, które będą miały miejsce w najbliższych dniach. Będzie to okazja, aby uczcić pamięć Mariana Turskiego i jego dziedzictwo, a także aby podziękować mu za wszystko, co zrobił dla upamiętnienia ofiar Holokaustu.
Marian Turski był wybitnym i szanowanym człowiekiem, który swoim życiem i działalnością przypominał nam o pamięci o ofiarach Holokaustu i straży pamięci. Jego dziedzictwo pozostanie na zawsze w pamięci i będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń.