W Polsce, od 2022 roku, kontrolerzy Urzędów Skarbowych mają nowe uprawnienia, które pozwalają im na kontrolę kont bankowych bez konieczności informowania ich właścicieli. Szczególną uwagę urzędnicy zwracają na transakcje o wysokiej wartości, które nie są związane z działalnością gospodarczą.

Rosnąca popularność bankowości internetowej a kontrola skarbowa

Wraz ze wzrostem popularności bankowości internetowej, rośnie również kontrola ze strony organów skarbowych. Według danych Krajowej Izby Rozliczeniowej, w 2023 roku przetworzono 2,22 miliarda transakcji o łącznej wartości 8,47 biliona złotych. To wzrost w porównaniu do 2,18 miliarda transakcji wartych 7,86 biliona złotych w roku poprzednim.

Co może spowodować kontrolę skarbową?

Kontrolą mogą zostać objęte również mniejsze przelewy, jeśli są dokonywane regularnie, a ich suma jest znacząca. Urząd Skarbowy może zainteresować się także przelewami z nietypowymi tytułami, wysokimi darowiznami oraz transferami z zagranicy. Warto pamiętać, że kontroli podlegają transakcje wykonane nawet do 5 lat wstecz.

Regulacje dotyczące darowizn

W przypadku darowizn wewnątrzrodzinnych, obowiązują następujące limity zwolnione z podatku:

* 10 434 złotych dla najbliższej rodziny (I grupa podatkowa)
* 7 878 złotych dla dalszej rodziny (II grupa podatkowa)
* 5 308 złotych dla osób niespokrewnionych (III grupa podatkowa)

Ważne informacje

W warto pamiętać, że w I grupie podatkowej osoby zwolnione są z podatku niezależnie od kwoty, jednakże taką darowiznę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, urząd może nie tylko zablokować konkretny przelew, ale również skierować sprawę do dalszego postępowania.

Zachowaj ostrożność przy wykonywaniu przelewów

Osoby zlecające przelew powinni zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu większych przelewów, zwłaszcza tych niezwiązanych z działalnością gospodarczą, oraz pamiętać o limitach dotyczących darowizn rodzinnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version