Włoski wicepremier, Matteo Salvini, wyraził nadzieję, że przyszłoroczne zimowe igrzyska olimpijskie w Mediolanie-Cortina d’Ampezzo będą mogły gościć sportowców rosyjskich i ukraińskich. Podczas inauguracji toru bobslejowego, przygotowanego na igrzyska, Salvini oświadczył, że chciałby zobaczyć flagi ukraińskie i rosyjskie.

Tor bobslejowy w Cortinie d’Ampezzo jest „przykładem wspaniałej włoskiej inżynierii”, ocenił Salvini. Włoscy inżynierowie i architekci nie mają sobie równych na świecie. Olimpijski tor wywoływał przez długi czas kontakte i dyskusje, ponieważ poszukiwano lokalizacji dla niego, co spowodowało spore opóźnienia. Pojawiła się nawet hipoteza skorzystania podczas włoskich igrzysk z odpowiedniego obiektu w Austrii.

Reprezentacja Rosji, po raz ostatni wzięła udział w igrzyskach w 2016 roku w Rio de Janeiro. I już wtedy w niepełnym składzie, gdyż ze startu wykluczono lekkoatletów, z wyjątkiem Darii Kliszyny, a także dużą część kadry wioślarzy, kajakarzy, pływaków, pięcioboistów i jednego żeglarza. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) rekomendowała nawet MKOl wykluczenie wszystkich Rosjan w reakcji na raport o dopingu podczas zimowych igrzysk w Soczi w 2014 roku, przygotowany przez kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena.

W igrzyskach w Pjongczangu w 2018 roku startowali „Olimpijscy sportowcy z Rosji”, a w kolejnych – letnich w Tokio w 2021 oraz zimowych w Pekinie w 2022 – ekipa uczestniczyła pod szyldem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Bez narodowych barw i bez grania hymnu rosyjskiego dla zwycięzców.

Po rozpoczętej w lutym 2022 pełnoskalowej zbrojnej agresji na Ukrainę, Rosja i jej sojuszniczka Białoruś cały czas pozostają na marginesie światowego sportu. Zawodnicy z tych krajów startują tylko w niektórych dyscyplinach, ale pod neutralną flagą, a drużyny – zarówno narodowe, jak i klubowe – są wykluczone z międzynarodowych rozgrywek. W ubiegłym roku w igrzyskach w Paryżu wystartowało tylko 17 Białorusinów i 15 Rosjan.

Warto zauważyć, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ma jasne przepisy dotyczące uczestnictwa sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach. Sportowcy z tych krajów mogą uczestniczyć w igrzyskach, ale tylko pod neutralną flagą i bez narodowych barw. Ponadto, MKOl wymaga od sportowców z Rosji i Białorusi, aby nie wspierali aktywnie wojny na Ukrainie, ani nie mieli żadnych powiązań z armią swojego kraju.

Według oficjalnych danych, w 2022 roku Rosja i Białoruś były wykluczone z 114 międzynarodowych rozgrywek sportowych. Wartość tej wykluczenia wynosi ponad 1,5 mld dolarów. Liczba sportowców, którzy zostali wykluczeni z igrzysk w 2022 roku, wynosi ponad 1 500.

W najbliższych latach, światowy sport będzie obserwował rozwój sytuacji wokół Rosji i Białorusi. Czy sportowcy z tych krajów będą mogli uczestniczyć w igrzyskach bez ograniczeń? Tylko czas pokaże. Jedno jest pewne – światowy sport będzie obserwował rozwój sytuacji wokół Rosji i Białorusi z większą uwagą niż kiedykolwiek wcześniej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version