Wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na organizowanie ognisk i grillów w ogrodach, na balkonach i tarasach. Czy takie działania są legalne? Co możemy zrobić, jeśli sąsiedzi nas uciążliwie? W tym artykule próbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Przepisy dotyczące ognisk

Ogniska mogą być rozpalane w celach rekreacyjnych, ale muszą spełniać określone warunki. Po pierwsze, muszą być zgodne z zasadami przeciwpożarowymi, określonymi w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Oznacza to, że ognisko nie może być rozpalane w miejscach, w których może stanowić zagrożenie pożarowe, takich jak lasy lub tereny zalesione. Ponadto, ognisko musi być umiejscowione w sposób, który uniemożliwia przedostawanie się dymu na drogę publiczną lub sąsiednie nieruchomości.

Spalanie odpadów

Rozpalanie ogniska w celu spalania odpadów jest zabronione. Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach, spalanie odpadów jest dozwolone tylko w instalacjach lub urządzeniach przystosowanych do tego celu. W przypadku spalania odpadów zielonych, takich jak trawy, liście czy gałęzie, są one objęte selektywnym zbieraniem odpadów i nie mogą być spalane w ogrodach czy na balkonach.

Kary za naruszenie przepisów

Naruszenie przepisów dotyczących ognisk i spalania odpadów może skutkować karą. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, rozniecanie ognia w odległości do 100 metrów od lasu jest wykroczeniem, zagrożonym karą aresztu, ograniczenia wolności, grzywny lub nagany. Ponadto, spalanie odpadów może skutkować karą aresztu albo grzywny.

Grille na balkonach i tarasach

W przypadku grillów na balkonach i tarasach, nie ma przepisu, który by tego wprost zakazywał. Jednak zakaz rozpalania grillów na balkonach lub tarasach może wynikać z regulaminu wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Ponadto, grillowanie na balkonie lub tarasie może stwarzać ryzyko pożaru lub być uciążliwe dla sąsiadów.

Co możemy zrobić, jeśli sąsiedzi nas uciążliwie?

Jeśli sąsiedzi nas uciążliwie, możemy zwrócić się do nich z prośbą o zaprzestanie działalności. Jeśli to nie skutkuje, możemy złożyć skargę do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Ponadto, możemy dochodzić swoich praw na drodze cywilnej, domagając się zaprzestania naruszeń.

Dane liczbowe

Według danych Policji, w 2020 roku odnotowano ponad 10 000 przypadków naruszenia przepisów dotyczących ognisk i spalania odpadów. W tym samym roku, ponad 5 000 osób zostało ukaranych mandatami za naruszenie przepisów przeciwpożarowych.

Zakończenie

Wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na organizowanie ognisk i grillów. Jednak przed rozpoczęciem takiej działalności, należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi ognisk i spalania odpadów. Naruszenie tych przepisów może skutkować karą, a w przypadku sąsiadów, którzy nas uciążliwie, możemy dochodzić swoich praw na drodze cywilnej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version