W czwartek, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, poinformował o poderwaniu brytyjskich samolotów Eurofighter z bazy w Malborku. Celem tych myśliwców jest ochrona przestrzeni powietrznej Polski, państw bałtyckich, przed zagrożeniem ze strony Rosji.

Minister Kosiniak-Kamysz powiedział, że otrzymał informację od generała Macieja Klisza, dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, o misji Eurofighterów brytyjskich, które zostały poderwane z bazy w Malborku w celu ochrony przestrzeni powietrznej nad Polską, nad państwami bałtyckimi, i zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej.

Sojusznicze myśliwce, stacjonujące w Malborku oraz w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing w litewskich Szawlach i estońskim Amari, są angażowane do patrolowania przestrzeni nad państwami bałtyckimi, Polską i nad Bałtykiem. Są one przewidziane do reagowania na powtarzające się incydenty, w których rosyjskie samoloty naruszają natowską przestrzeń powietrzną lub nie odpowiadają na wezwania.

Obecnie w Malborku, obok polskich samolotów MiG-29, stacjonują brytyjskie Eurofightery oraz szwedzkie Gripeny, które wspierają polskie lotnictwo w ochronie przestrzeni powietrznej. Dla Szwedów misja w Malborku ma charakter historyczny, ponieważ jest to pierwszy raz, gdy szwedzkie lotnictwo jest rozmieszczone poza granicami kraju.

Z kolei dla Brytyjczyków ta misja jest kolejną rotacją na wschodniej flance NATO. Do końca lipca w Malborku stacjonuje sześć myśliwców Eurofighter Typhoon z II Eskadry Królewskich Sił Powietrznych z bazy RAF Lossiemouth w Szkocji.

W środę, natowskie Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych (AIRCOM) poinformowało, że brytyjskie myśliwce z Malborka zostały poderwane w odpowiedzi na działanie rosyjskiego samolotu, który – zgodnie z komunikatem – „nie przestrzegał międzynarodowych norm bezpieczeństwa”. W misji uczestniczyły także portugalskie F-16 z bazy w Estonii.

Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej, w 2022 roku rosyjskie samoloty naruszyły natowską przestrzeń powietrzną ponad 100 razy. W odpowiedzi na te incydenty, sojusznicze myśliwce zostały poderwane ponad 50 razy.

Ochrona przestrzeni powietrznej jest jednym z najważniejszych zadań Sił Zbrojnych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa Polski i państw bałtyckich, sojusznicze myśliwce są gotowe do poderwania w każdej chwili. Brytyjskie Eurofightery i szwedzkie Gripeny są tylko częścią międzynarodowych sił, które wspierają polskie lotnictwo w ochronie przestrzeni powietrznej.

W najbliższych tygodniach, sojusznicze myśliwce będą nadal patrolować przestrzeń nad Polską i państwami bałtyckimi, gotowe do reagowania na każde zagrożenie. Ochrona przestrzeni powietrznej jest priorytetem Sił Zbrojnych, a sojusznicze myśliwce są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version