W piątek, Prezydent Andrzej Duda powołał Marcina Kulaska na stanowisko Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zastępując tym samym Dariusza Wieczorka. Polityk z wieloletnim doświadczeniem w pracy publicznej, doktor nauk rolniczych i działacz polityczny, od lat związany z lewicą, został wyróżniony za swe osiągnięcia i doświadczenie.
Kim jest Marcin Kulasek?
Urodzony 4 kwietnia 1976 roku w Jędrzejowie, Marcin Kulasek jest absolwentem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie ukończył technologię żywności na Wydziale Nauki o Żywności. Dodatkowo ukończył studia podyplomowe z zarządzania funduszami unijnymi oraz z bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. W 2007 roku uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych na podstawie rozprawy dotyczącej możliwości zastąpienia tłuszczu mlekowego tłuszczem roślinnym w produkcji mleka w proszku.
Kariera zawodowa i polityczna
Kariera zawodowa Kulaska rozpoczęła się od pracy jako asystent wojewody warmińsko-mazurskiego w latach 2002-2004. Następnie pracował w oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 2019 roku pełnił funkcję posła na Sejm IX kadencji, zasiadając w komisjach edukacji, rolnictwa oraz obrony narodowej. W grudniu 2023 roku został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie zajmował się m.in. Polską Grupą Zbrojeniową.
Zaangażowanie w działalność społeczną
Marcin Kulasek jest również zaangażowany w działalność społeczną. Należy do władz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom PATKUB oraz Stowarzyszenia „Ruch Obywatelski Młodzi dla Polski”, wspierając inicjatywy na rzecz dzieci i młodzieży.
Lewicowe korzenie i osiągnięcia
Marcin Kulasek od lat związany jest z lewicą. Należał do Federacji Młodych Socjaldemokratów, a od 2007 roku pełnił funkcję sekretarza warmińsko-mazurskiego SLD. W 2016 roku został sekretarzem generalnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a od 2021 roku pełni tę samą funkcję w Nowej Lewicy. Brał udział w wyborach samorządowych i parlamentarnych, m.in. w 2010 roku bez powodzenia kandydował na prezydenta Olsztyna, a w 2019 i 2023 roku zdobył mandat posła. W 2024 roku startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie uzyskał mandatu.
Aktualne dane i wskaźniki
Według danych z 2022 roku, 54,4% Polaków jest zadowolonych ze swojego wykształcenia, a 61,2% z wykształcenia swoich dzieci (Źródło: Central Statistical Office in Poland). W 2020 roku Polska zajęła 34. miejsce w rankingu Global Innovation Index, zwiększając swoją pozycję o 4 miejsca wobec roku poprzedniego (Źródło: World Intellectual Property Organization).
Wyzwanie dla nowego ministra
Nowa nominacja Marcina Kulaska na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego oznacza nowe wyzwania i perspektywy dla polskiej nauki i edukacji. Wśród najważniejszych kwestii, które będą musiały być podejmowane przez nowego ministra, są m.in. wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój innowacyjności, zwiększenie wydajności nauki i edukacji, a także poprawa dostępności do edukacji dla osób z różnych grup społecznych.
Wnioski
Powrót na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Marcin Kulasek, zapewnia Polsce i polskiej nauce nowego lidera, który ma doświadczenie i wiedzę, aby przeprowadzić zmiany i reformy w sektorze edukacji i nauki.