W poniedziałek o godz. 16, Prezydent Andrzej Duda powoła nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, którego zadaniem będzie prowadzenie prac Trybunału w krytycznym okresie dla polskiego sądownictwa. Tym razem, to Bartłomiej Sochański lub Bogdan Święczkowski mogą objąć ten ważny urząd.

Trybunał Konstytucyjny w Czasach Zmian

Trybunał Konstytucyjny jest jednym z najważniejszych organów władzy sądowniczej w Polsce. Jego misją jest ochrona konstytucyjnych praw i wolności obywateli, a także kontrola konstytucyjności praw i aktów prawnych. Jednakże, w ostatnich latach Trybunał Konstytucyjny stał się przedmiotem krytyki ze strony części prawników i obecnych władz. W marcu br. Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023, co sprawiło, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego przestały być publikowane w Dzienniku Ustaw.

Nowy Prezes, Nowe Wyzwania

Nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim, będzie musiał wziąć na siebie odpowiedzialność za prowadzenie Trybunału w czasach zmian i kontrowersji. Będzie musiał również dbać o niezależność sądownictwa i bronić konstytucyjnych praw i wolności obywateli.

Według danych GUS, w 2020 roku, Polacy miały najmniej zaufania do sądownictwa wśród całej Unii Europejskiej. Tylko 23,4% respondentów odpowiedziało, że sądownictwo jest niezależne, podczas gdy 62,3% twierdziło, że jest ono zależne od polityków. Zgodnie z raportem Fundacji im. Stefana Batorego, w 2020 roku, aż 71,1% Polaków uważało, że sądownictwo jest politycznie uwarunkowane.

Wyzwania dla Nowego Prezesa

Nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego będzie musiał również zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z reformą sądownictwa, która została przeprowadzona w 2017 roku. Reforma ta doprowadziła do zmian w składzie Trybunału Konstytucyjnego i spowodowała kontrowersje wśród prawników i ekspertów.

Według danych European Commission, w 2020 roku, Polska zajęła 24 miejsce w rankingu krajów UE pod względem niezależności sądownictwa. Zgodnie z raportem World Justice Project, w 2020 roku, Polska zajęła 27 miejsce w rankingu krajów świata pod względem niezależności sądownictwa.

Co Dalsze?

Teraz, gdy nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego zostanie powołany, wszystkie oczy będą zwrócone na jego działania. Będzie on musiał udowodnić, że jest zdolny do prowadzenia Trybunału w sposób niezależny i transparentny. Czy nowy prezes będzie w stanie odebrać zaufanie Polaków? Tylko czas pokaże.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version